Alternatív költségvetési koncepciót készített az LMP
Az LMP az idei büdzsét alapul véve Fenntarthatóság és szolidaritás címen saját, alternatív költségvetési koncepciót dolgozott ki – jelentette be csütörtökön sajtótájékoztatón a párt frakcióvezetője.
Schiffer András azt mondta, hogy olyan költségvetési politikát tudnak elképzelni, amelyik ökológiai adóreformra és járulékcsökkentésre épül. Kijelentette, olyan országot szeretnének, ahol az adó- és költségvetési politika nem mélyíti a társadalmi különbségeket. Meglátásuk szerint a kormány olyan adórendszer irányába mozdul el, ami a 200 ezer forint alatt keresőktől vesz el, és a gazdagok zsebébe "lapátol át súlyos százmilliárdokat".
Közölte, hogy az alternatív költségvetési koncepciókkal a következő években is szeretnének előállni, mert komolyan veszik azt az ígéretüket, hogy a ciklus végére kormányképes alternatívát tudjanak felmutatni a Fidesz-KDNP pártszövetséggel szemben.
Koncepciójukat úgy jellemezte, hogy költségvetési politikájuk része annak az alternatívának, amely úgy kívánja megújítani a magyar demokráciát, hogy az állampolgári részvétel irányába változtatná meg annak szerkezetét.
Meglátásuk szerint jelenleg a Fidesz előtt két választás áll: vagy kitartanak a jelenlegi "igazságtalan", neokonzervatív gazdaságpolitika mellett, és félreteszik az alkotmányos biztosítékokat, vagy "komolyan veszik a jogállamot", de akkor végig kell gondolniuk, hogy üthetnek-e akkora rést a költségvetésen, amit alkotmányos eszközökkel nagyon nehéz betömködni.
Scheiring Gábor képviselő kifejtette, nem egy egész büdzsét raktak le az asztalra, hanem azokat a prioritásokat akarták bemutatni, amelyek mentén elképzelhetőnek tartják a költségvetési folyamat hosszú távú alakítását. Kijelentette, hogy a felelősség, a fenntarthatóság és szolidaritás rendezői elveit tartották szem előtt, ami véleménye szerint szöges ellentétben áll a kormány politikájával. Elmondta, hogy nem gondolkoznak jelentős kiadásnövelésben, mert elfogadják a háromszázalékos hiánycél tartását. Hozzátette, hogy az esetlegesen előforduló kiadásnöveléseket minden esetben kiadáscsökkentéssel ellensúlyoznák. Kitért arra is, hogy egy hosszú távon is életképes, ökológiai adóreform beezetésének irányába tesz lépéseket.
A tervezett bevételek kapcsán kiemelte, hogy számításaik szerint az ökológiai adóreform körülbelül 220 milliárd forintos többletbevételhez juttatná a költségvetést. Úgy fogalmazott, hogy a szolidáris adórendszer irányába tett előrelépés, a tőzsdei nyereségadó megemelése és az egységes tőkeadózás körülbelül plusz húszmilliárd forintos bevételt jelentene. Emellett megtartanák a kormányzat szektorális adóit, vagyis az úgynevezett Robin Hood adókat.
A kiadási oldalon egy ötszázalékos járulékcsökkentést képzelnének el, ami körülbelül 300 milliárd forintos kiadást jelentene. A képviselő szerint ez is megérné, mert harmóniában állna a szolidaritás elvével, illetve a szakértők többsége szerint azért is szükség van rá, hogy valóban több tízezer munkahelyet lehessen teremteni. Kitért arra is, hogy az LMP ezek mellet egy ötvenmilliárd forintos egészségügyi csomagot is tervezne. Ebbe beletartoznának a megelőzési programok, a beteg- és a háziorvosi ellátás fejlesztése valamint egy bérfejlesztés. Elindítanának egy környezetpolitikai csomagot is, amelynek lényege a lakásfelújítás, a hulladékgazdálkodás és a tájgazdálkodás támogatása lenne.