Aggódik az orosz kormány a Mol-ügylet miatt
Hírügynökségi jelentések szerint Igor Szecsin miniszterelnök-helyettes a héten az orosz kormány aggodalmát fejezte ki a Surgutneftegas Mol-beruházása körül kialakult helyzet miatt.
Szecsin Veres Jánossal, az orosz-magyar gazdasági együttműködési kormányközi bizottság társelnökével tartott moszkvai találkozóján kijelentette: "a beruházás olyan léptékű, hogy a körülötte kialakult kedvezőtlen helyzet feltétlenül magára vonja Oroszország kormányának figyelmét". Mint mondta, az üzlet piaci úton jött létre, nem követelt egyéb egyeztetést, és úgy vélte, az ilyen beruházás hatékony és kifizetődő mindkét fél számára.
Szecsin meggyőződésének adott hangot, hogy "a helyzet normalizálása kedvező lehet mind az orosz konszern, mind az orosz-magyar kapcsolatok egésze számára". Kijelentette, hogy a Surgutneftegas kapcsolatban áll a Mollal, és az orosz kormány arra számít, hogy a tárgyalások a magyar társaság feldolgozó kapacitásaiba való kőolajszállításokról szóló, hosszabb távú megállapodásokhoz vezetnek - írta az MTI.
A Surgutneftegas a Mol részvényeinek 21,2 százalékával rendelkezik, ezt a részesedést március végén vásárolta meg az osztrák OMV-től 1,4 milliárd euróért. Jelenleg a Surgutneftegas perli a Molt a Fővárosi Bíróságon, mer a magyar cég igazgatósága megtagadta a Surgutneftegas részvénykönyvi bejegyzését. A Surgutneftegas kéri a bíróságtól a Mol április 23-i közgyűlésen hozott valamennyi határozat megsemmisítését is.
Az orosz konszern nem vehetett részt a Mol közgyűlésén, ahol olyan döntéseket hoztak, amelyek szinte lehetetlenné tették részvételét a magyar vállalat vezetésében, valamint megakadályozták, hogy tovább növelje részesedését.
A Mol legnagyobb részvényese azért nem lehetett ott az áprilisi közgyűlésen, mert nem jegyezték be a Mol részvényeseinek jegyzékébe. Bár idejében jelentette részvényvásárlását az illetékes magyar hatóságnál, azt azonban a Magyar Energia Hivatal a közgyűlésig nem hagyta jóvá, mivel további információkat kért.