A párt neve: A párt

Miközben az európai választások után a vezető posztokról vitatkoznak, a németek elképedve figyelik, milyen sajátos alakulatok is kerültek országukból a brüsszeli parlamentbe. Például az a párt, amelyet A pártnak hívnak, s amelynek egyetlen célja, hogy tréfát űzzön a politikából.

2014. június 3., 18:40

A német választójog korábban az európai választásokon is a szavazatok korábban öt, majd csak három százalékban szabta meg a küszöböt, amelyet elérve egy párt mandátumhoz juthatott. Az Alkotmánybíróság – újabb keresetet mérlegelve – végül úgy ítélte meg: minden politikai pártnak egyformán joga van képviseletre a testületben, és teljesen eltörölte a korlátot. Ennek köszönhetően most a nagyok mellett hét német törpepárt szerzett egy-egy mandátumot, 180 000–430 000 közötti szavazatszámmal. Köztük van a belpolitikában régebben szereplő Kalózpárt, az Állatvédők Pártja vagy a Családpárt – de a neonáci NPD is. Egyedülálló viszont a Die Partei, amelyet éppen tíz éve alapított a Titanic című szatirikus lap, s most annak korábbi főszerkesztője, Martin Sonneborn szerzett mandátumot a szavazatok 0,6 százalékával. A párt programja többek között előirányozta, hogy csak a 12–52 évesek kapjanak választójogot, a menedzserfizetéseket a munkáskereset huszonötezerszeresében maximálják, építsenek falat Svájc köré, egymillióban határozzák meg a létminimumot, s a vezető posztok 17 százalékát csak lusta emberek tölthessék be...

Miután ehhez a „programhoz” is tízezrével akadtak támogatók, Sonneborn immár vitathatóan aknázza ki a tréfából született lehetőséget: bejelentette, hogy a Európai Parlament munkájának első hónapját arra fordítja majd, hogy „aktívan készüljön a visszavonulásra”, s a 30 nap, valamint az arra az időre járó, összesen 33 000 eurós térítés felvétele után átadja helyét egyik párttársának – aki ugyanígy tesz majd. „Lefejjük az uniót”, közölte a szatirista, hiszen a fizetés és a költségtérítés mellett a visszavonuló képviselőknek még hat hónapos „végkielégítés” is jár. E módszerrel a politikát kigúnyoló pártocska 60 embere vehet fel szép pénzeket a következő öt évben.

A sajátos ügyben ezután megszólalt Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter is. A szociáldemokrata politikus szerint kétséges, hogy országa törpepártjainak bevonulása az Európai Parlamentbe hozzájárul-e a német ügy képviseletéhez, s ideje lenne megfontolni: ne vezessenek-e be általános, ötszázalékos küszöböt az európai választásokon.

További írásokat olvashat Németországról a

www.ger-mania.huhonlapon