12 ezer család otthonát „verhetik dobra”
Szeptember végéig közel 12 ezer család lakáshitele került a végső stádiumba, ahonnan már csak a behajtó cégekkel, árverezőkkel lehet egyeztetni - közölte a 168ora online kérdésére Binder István a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnöke. A bankok kimutatása szerint néhány hónap alatt 11 százalékra ugrott a problémás háztartási hitelek aránya
Tegnap elfogadta az Országgyűlés a törvénymódosítást, ami a nehéz helyzetbe került lakáshitelesek megsegítését célozza. Az eddigi szabályok szerint rendkívül kevesen jutottak az áthidaló kölcsönhöz, ezen próbáltak segíteni a módosítással. Eszerint már a közös megegyezéssel elbocsátott dolgozók is igényelhetik a pénzügyi könnyítést.
Vannak azonban, akiknek ez már lehet, hogy nem segít. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a kereskedelmi bankok egy felmérést végzett szeptember 30-ai határnappal a problémás hitelekkel kapcsolatban.
Többek között arról kértek adatokat, hogy hány háztartás, hány adós került abba helyzetbe, hogy a pénzintézettel szembeni összes lehetőségét kimerítette. Vagyis már nincsenek a számára újabb határidők, újabb felszólítások, a tartozását felmondták vagy átadták egy adósságkezelőnek.
Fogyasztási - és folyószámla hitelek
A bankok nyilvántartása szerint fél év alatt a rossz hitelek aránya 8.46 százalékról 11.2 százalékra emelkedett. A hitelállományban lakáshitelek, fogyasztási hitelek, és folyószámla hitelek egyaránt vannak.
További intő adat, hogy ez a hitelállomány január 1-je óra 132 milliárddal megemelkedett. Szeptember végére elérte a 787 milliárdos értéket.
Duplázódott a bedőlt hitelek aránya
A legsúlyosabb helyzetben lévők a jelzálog alapú lakáshitellel rendelkező családok, akik a mostani viszonyok között nem képesek korábbi adósságukat törleszteni. A PSZÁF felmérése alapján január 1-jén a 90 napja nem fizetett lakáshitelek aránya 3.17 százalék volt, ám szeptemberre az arány 6.82 százalékra nőtt.
- A kereskedelmi bankok szeptember végén 11 667 lakáshitellel kapcsolatban jelezték, hogy az adósok már minden lehetőséget kimerítettek. Ez nem azt jelenti, hogy dobra verik a csalások otthonát, de már minden előírt egyeztetési fázison túl jutott a bank az adóssal szemben – magyarázta Binder István, a PSZÁF szóvivője.
Mi vár a családokra? Mennyi idejük maradt a lehetséges rendezésre,
miután a hitel átkerül egy behajtóhoz?- kérdeztük a felügyelet munkatársát, aki nem tudott válaszolni, mert a PSZÁF hatásköre erre a fázisra már nem terjed ki. Csak addig ellenőrzik a folyamatokat, ameddig a hitel a bank gondozásában áll. Ha onnan kikerül, már nincs rálátásuk az árverésekre, a bírósági folyamatokra.Távolba vesző Banki Kódex
A szóvivőt arról is kérdeztük, miképp alakul a korábban beharangozott Banki Kódex elfogadásának menetrendje. Emlékezetes, hogy hangos szakmai vita alakult arról, vajon szükség van –e az említett dokumentumra.
- Mikor lesz hatályos a Banki Kódex?- kérdeztük Binder Istvánt.
- Ha a Parlament elfogadja a hitelintézeti törvény módosítását – válaszolta a szóvivő.
Ennek az időpontja egyelőre nem ismert. A bankok néhány hónappal ezelőtti szándéknyilatkozata arról szólt, hogy december 1-ig moratóriumot vállalnak az egyoldalú szerződésmódosításoktól való tartózkodásra.
A Banki Kódex azonban még nem hatályos. Még akkor sem, ha már ez idáig összesen 153 pénzpiaci szereplő jelezte csatlakozási szándékát. Ez a szám nem jelenti az összes pénzügyi szolgáltatót. Korábbi nyilatkozata szerint nem fogja aláírni a magatartási kódexet az AXA Bank, mert szükségtelennek érzi a dokumentum létrehozását. Arra hivatkozva, hogy eddig is az elfogadott normák, a hatályos törvények szerint bántak az ügyfeleikkel. Rajtuk kívül a hitelközvetítők egy sem csatlakoztak a kódex szignálóihoz.
A Banki kódex aláíróinak „pozitív” és a „negatív” listáját azonban csak akkor fogja a PSZÁF közzétenni, ha a vonatkozó jogszabály módosítását a Parlament jóváhagyta.