Vitaszínház az oktatásról
A MU Színházban lapunk megjelenésekor a hazai köznevelés helyzetéről rendezett „vitaszínházat” a Kb35 Társulat.
Tagjai civilek, főleg tanárok, akik a Budapesttől 35 kilométerre lévő Inárcson tanítanak. A színjátszó pedagógusok gyerekkoruk óta együtt játszanak: régebben diákszínjátszók voltak, ám a közös alkotás öröme most is összetartja őket. Vezetőjük Szivák-Tóth Viktor színész-rendező, az inárcsi művészeti iskola oktatója.
E közösség maga írja és adja elő produkcióit, amelyek a honi iskolarendszer problémáinak dramatizált feldolgozásai. Korábban szintén a MU Színházban mutatták be TIKK című előadásukat. Ebben egy tantestület hétvégi csapatépítő tréningre vonul el, s közben azzal is szembesülnek: miként torzítja el a tanárok mentalitását a felülről irányító, mindenható központi szerv. A közoktatás témáját most szokatlan formában folytatják.
– A vitaszínházban az iskolai élet tipikus konfliktusait mutatjuk be. Például egy szülő tiltakozik, amikor megtudja, hogy roma diákot vesznek fel abba az osztályba, ahol a gyermeke tanul. Színpadi közegben elemezzük a szegregáció és a nevelés problémáit, az oktatás társadalmi kontrollját – mondta Szivák-Tóth Viktor a 168 Órának.
Minden témát egy-egy provokatív színpadi jelenettel indítanak, majd moderátor segítségével vitát kezdeményeznek róla a közönséggel. A Magyarországon még szinte teljesen ismeretlen vitaszínház súlyos társadalmi kérdéseket tár fel ironikus, drámai eszközökkel – politikai állásfoglalások nélkül.