Világörökségi helyszín lett a Chauvet-barlang

A Chauvet-barlang, ahol a legrégebbi eddig feltárt barlangrajzok találhatók, a hétvégén felkerült az UNESCO világörökségi listájára. A dél-franciaországi Ardèche megyében 1994-ben felfedezett lelőhely háromszor nagyobb a lascaux-inál, megközelítőleg 36-37 ezer éves, és több száz késő őskőkori állatrajzot és lenyomatot tartalmaz. A világörökségi listán ez a 39. francia kulturális és természeti helyszín.

2014. június 24., 09:54

Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének dohai ülésén meghozott egyhangú döntés jól mutatja a barlang felbecsülhetetlen értékét: 14 állatfajt, köztük medvéket, rinocéroszokat, mamutokat, párducokat, rénszarvasokat, oroszlánokat, lovakat, baglyokat, hiénákat, skorpiókat ábrázoló 435 szénrajz díszíti falait.

A földfelszín alatt 25 méterrel található barlang falai különös színekben pompáznak a fehértől a narancsos rózsaszín árnyalatig, a mai ember közvetlen ősei ezeket a falakat használták természetes díszletként a körülöttük lévő világ megörökítésére. Egyes állatfajok más ismert ábrázolásokon sosem jelentek meg, csak itt. A pillangók és oroszlánok között a művészek tenyérlenyomatok formájában magukról is emléket hagytak. A Chauvet Vénusznak nevezett rajz egy női szeméremdombot ábrázol egy cseppkövön.

Jean Clottes, a lelőhelyet először feltérképező történész szerint a Chauvet a világon a legnagyobb díszített barlang a legrégebbi természeti helyszínek közül. A rajzok esztétikai minősége alapján arra lehet következtetni, hogy legalább egy, de az is lehet, hogy több nagy művész is járt a lelőhelyen, s az alkotások nem kizárólag kultikus célokat szolgáltak.

„Abban a szerencsében volt részem, hogy azt ne mondjam, kiváltságban, hogy bent járhattam a barlangban. És azt kell mondanom, hogy elképedve jöttem onnan ki: amit ott láttam, az alapvetően megváltoztatja azt, ahogy az ember eredetéről gondolkodunk” – mondta Philippe Lalliot, Franciaország UNESCO-nagykövete a nyolc évig előkészített döntést követően.

Az Ardèche folyó mellett, Vallon-Pont-d’Arc település közelében található, s ezért Pont d’Arc barlangjának is nevezett lelőhely a felfedezőjéről, Jean-Marie Chauvet francia barlangászról kapta a nevét. A barlangász 1994. december 18-án fedezte fel a lelőhelyet egy kőtömeg egyik nyílásából érkező huzatnak köszönhetően, ahol 23 ezer évvel ezelőtt egy lezuhanó szikla teljesen elzárta a bejáratát. A kövek elmozdítása után tárult fel előtte a 800 méter hosszú, több, 18 méter magas teremből álló barlang, ahol a világon egyedülálló leletegyüttes részeként 195 medvekoponyát is találtak.

A Chauvet-barlangot nem nyitották meg a nagyközönség számára, és továbbra sem tervezik. Ugyanis akárcsak Lascaux-ban, itt is a külvilágtól elzárt mikroklíma őrizte meg az eredeti környezetet, és ezt meg akarják óvni.

Az eredeti helyszínen 2011-ben Werner Herzog 3D-s dokumentumfilmet forgatott kizárólagos engedéllyel Cave of Forgotten Dreams (Elfelejtett álmok barlangja) címmel, amit a berlini filmfesztiválon mutattak be.

Az idegenforgalom érdekében azonban a – lascaux-i példát követve – 2015 tavaszára elkészül a közelben egy mesterséges barlang, amelyben a turisták az eredetire emlékeztető környezetben, de annak 8500 négyzetméternyi alapterületének mintegy harmadrészén csodálhatják majd meg a 36 ezer éves állatrajzok másolatait. A reprodukciókat az eredeti művek digitalizált változata alapján 15 művész készítette el. A teljes illúzió megteremtése érdekében a pótbarlangban az eredeti lelőhely természetes körülményeit, a hőmérséklet és a megvilágítás mellett az illatokat is reprodukálják.

A folyói és hegyvidékes tájai miatt elsősorban a sportturizmust kedvelők körében eddig is népszerű Ardèche megye arra számít, hogy ezentúl nemcsak Európából, hanem a tengerentúlról is legalább harminc százalékkal több látogatót fognak vonzani. Ennek érdekében 55 millió eurót szántak a pótbarlang létrehozására, ahova évente 350 ezer érdeklődőt várnak.

Utolsó útjára indult az ország véleménydiktátor celEBje, Demény, az imádnivaló, „kötsög” vizsla, akinek mindig mindenről volt véleménye. Magos Judit, aki könyveket írt Deményről, közösséget épített a sajátos karakterű kutyája követőiből, kedden közölte a közösségi médiában, hogy Demény átkel a szivárványhídon.