Tura ura

„Magyar falu Pest-Pilis vármegyében (...) inkább róna, mint dombos helyen. (...) Földje részint fekete, részint homok, főleg kétszer-búza termesztetik, s rozs és kukorica. Lakja 3137 egyén, kik csaknem mind katholikusok, paroch. templommal. Urbéri egész telek van 93, 173 gazda kezében. Van itt egy nagyszerű sör- és pálinka-gyár. Határát a Galga nedvesíti. Bírja h. Esterházy Pál” – írja Turáról Fényes Elek 1851-ben.

2016. május 17., 12:29

Azóta történt azért ez-az, a herceg például még abban az évszázadban eladta a birtokot egy feltörekvő kereskedőnek, bizonyos Schlossberger úrnak, aki minden luxussal berendezett, impozáns kastélyt építtetett rá, s hozzá apostoli királyunktól kapott egy csinos nemességet is. A család három nemzedéken át élvezhette a turai kastély kényelmét, aztán a történelem kegyetlen kerekei alá kerültek – hogy Gábriel arkangyal éteri nyelvén szóljunk. Az ily módon elgazdátlanodott kastély volt főhadiszállás, tábori kórház, menhely, majd iskola az elkövetkezendő években, s aztán a Lapkiadó Vállalat tulajdonába került. S ily módon, ha csak jelképesen és kismértékben is, az enyémbe, lévén akkor magam is apró fogaskerék e nagyszerű gépezetben: s bár a tulajdonosi büszkeség joggal dagasztotta ifjúi keblemet, akkoriban közelébe se jutottam az objektumnak.

Most is csak azért mentem, mert híre terjedt, hogy egészen magas körökhöz közel álló személyek vásárolták meg a birtokot. Olyan személyek méghozzá, akiknek bőven lesz pénzük rá, hogy visszaadják régi fényét a bizony eléggé megroggyant kastélynak. Azt beszélik, hogy egészen

a miniszterelnök úr családjáigkell felnéznie annak, aki a valódi tulajdonosok személyét kívánja megsejteni: meg persze azt is, hogy a munkálatok már meg is kezdődtek, egyelőre tereprendezés folyik, a kastélypark ősfástalanítása, de rövidesen jönnek a renovátorok is. Na, gondoltam, akkor most van itt az ideje a látogatásnak, mert akár luxusszálló lesz belőle hamarosan, akár magánvadászkastély, abba egyszerű földi halandó nemigen juthat be majd.

Szépen sorakoztak az automobilok a bejáratnál, látszott, más is olvasta a vonatkozó cikkeket. A kastély belépődíj ellenében látogatható, ami annyit jelent, hogy az ember, amikor körbesétálta a szebb napokat látott épületet, bekukkanthat a lepusztult, üres termekbe is. Nagy képzelőerő és rengeteg pénz kell ahhoz, hogy valaki ebbe a romba belelásson múltat, jövendőt. Nekem az előbbi van meg, az új tulajdonosnak az utóbbi, így hát remekül kiegészítettük egymást.

Utolsó útjára indult az ország véleménydiktátor celEBje, Demény, az imádnivaló, „kötsög” vizsla, akinek mindig mindenről volt véleménye. Magos Judit, aki könyveket írt Deményről, közösséget épített a sajátos karakterű kutyája követőiből, kedden közölte a közösségi médiában, hogy Demény átkel a szivárványhídon.