Szerelmem a fotózás

A hetvenhét éves fotóművész ötvennyolc éve kezdte a szakmát, számos díj birtokosa. Ő találta ki a Sajtófotó Kiállítást még 1981-ben, azóta ő szervezi. A minap kijelentette: visszavonul. LAMPÉ ÁGNES interjúja.

2012. április 30., 11:05

- A cigiről vagy a fotózásról tudna inkább lemondani?

– Természetesen a cigarettáról, pedig az is őrület. Huszonegy évesen szoktam rá, ma már csak napi egy csomaggal szívok, ez a korábbiakhoz képest lényegesen kevesebb. De a képről soha nem tudnék lemondani.

- A minap jelentette be, hogy a harmincadik Sajtófotó Kiállítás megrendezése után visszavonul. Elég volt?

– Tanítani, fényképezni ezután is fogok. A kiállítás szervezése nemcsak képnézegetésből áll, hanem ládák emelgetéséből és pénzszerzésből is. Fáraszt. Az idei rendezvényhez szükséges bő tízmillió is az utolsó pillanatban jött össze, csak a pályázat és a zsűrizés technikai lebonyolítása másfél millióba került. És ott van a pénzdíjakhoz szükséges három és fél millió, amit szinte lehetetlen előteremteni, hadakozom is ellene. Az analóg korból örököltük ezt a szokást, amikor egy pályázathoz még sok tekercset kellett megvásárolni és előhívatni. Pedig egy díjnak nem az anyagi, hanem az erkölcsi értéke számít. Kemény munkával jutottunk el oda, hogy a sajtófotó közönségsiker, és a szakma is becsüli.
A magyar fotográfia a nemzetközi élvonalba küzdötte fel magát, s ez az ország reputációját is emeli.

- A digitális technika megjelenésétől változott a fotózás?

– Nem a technika a lényeg, hanem a kép: szülessen történet, legyen eleje, vége, közepe. A legfejlettebb eszköz is kevés, ha nincs mögötte érző, gondolkodó ember. Gyakorló képszerkesztő koromban egyszer lapzárta előtt esett be egy kolléga azzal, hogy a három tekercs filmjéből egy teljeset egy segélyszállító helikopter leszállására lőtt el. Őrjöngtem. Az ilyennek ki kéne venni a gépet a kezéből.

- Szükség van még riportfotóra?

– Miért ne lenne?

- Hírközpontúvá vált a média.

– A hírkép a legfontosabb, de az összes weboldal tele van képgalériával, ott a riportfotók új helye. A mai gépekkel szinte lehetetlen technikailag rossz képet készíteni. A pluszt viszont az ember teszi hozzá. Robert Capa D-Day című képe amellett, hogy fontos történelmi esemény, elképesztő fotográfiai teljesítmény is.

- Kádár Jánostól Psota Irénig, Latinovits Zoltánig és Antall Józsefig rengeteg hírességről készített portrét. Mitől maradtak emlékezetesek ezek a felvételek?

– Mert elmondtak valamit azokról az emberekről. Valami olyat, amit én láttam meg bennük. Szerelmem a fotózás. Úgy érzem, ha egy pillanatot, jelenséget észreveszek, fel tudom rá hívni mások figyelmét. Megesett, hogy a hibámból kovácsoltam erényt. Lovro von Mataèiæ karmester vezényelt Budapesten, én fotóztam. Alulexponáltam a negatívot, dühöngtem. Az átvilágítóasztalon aztán elkezdtem mozgatni, tologatni a csíkfilmeket, s így egyetlen kockán rajta volt a karmester négy mozdulata. Összecelluxoztam, és készítettem róla egy kópiát. Órákat dolgoztam vele. Évekkel később került ismét a kezembe, hogy te jó isten, milyen pompásat csináltam. Ez tényleg megszállottság.

- Az 1956-os forradalom idején katona volt, ami kis híján derékba törte a karrierjét.

– Zűrös helyen, Rétságon szolgáltam, onnan Esztergomba helyeztek át harckocsivezetőnek. Nem jutottak el hozzánk hírek. A harckocsi rádióján próbáltuk befogni a Szabad Európát, kevés sikerrel. November ötödike hajnalán léptem le, hazajöttem Pestre.

- A politika a fotókba is beleszólt?

– A Tükör 1964-es indulásakor az első számban öt oldalt kaptam. Munkahelyükre ingázó melósokról készítettem sorozatot, de nem jöhetett le. Sokszor előfordult ilyen. Elvárás nem volt, de ha hibáztam, a kép nem jelent meg. A karikírozó fotó belefért, a leleplező nem. Utóbbi kategóriába tartozik az az 1986-os Varsói Szerződés Politikai Tanácskozó Testületének ülése után készült fotó, amelyen Ceaucescu a magára hagyott, tétova Kádárt bámulja, miközben odébb Jaruzelski, Honecker és Gorbacsov tárgyal. Amikor a főszerkesztő meglátta, felkiáltott: hű, de jó! A helyettesének viszont nem tetszett. A szerkesztőm pedig azt kérdezte: Zoli, van másik képed? A falak csak egy darabig tágíthatóak. Amúgy a felvétel látható a mostani sajtófotótárlat kísérő kiállításán. Bár saját képemet sosem állítottam ki, ez kivételes eset.


- 1984–85-ben az Idegenforgalmi Propaganda Vállalatnál dolgozott. Azt nyilatkozta róla: „Nyilvánvaló lett számomra, hogy az IPV fedőcég, én pedig leemeltem a fedőt, belenéztem a fazékba, és azt mondtam, nekem ebből egy év elég.” Mit látott a fazékban?

– Nem egészen tisztességes gazdasági és politikai ügyeket. Nem akartam benne lenni a kavarásokban.

- Milyen kavarásokban?

– Hadd ne beszéljek róluk, az akkori résztvevők ma is a közélet szereplői. Igaz, abban az időben már azt éreztem, bizonyos értékek lassan a helyükre kerülnek. A rendszerváltást a saját eszközeimmel támogattam.- Hogyan?

– Próbáltam minél közérthetőbben bemutatni, hogy demokráciára van szükség. Az első független parlamenti képviselőket fotóztam – akkor még a kádári parlamentben.

- Szabad ma a sajtó?

– Sehol és soha nincs abszolút szabadság. Ha a mai helyzetet kellene az 1989–90-es fejemmel jellemezni, azt mondanám: én nem ilyen lovat akartam! Hanem demokratikusabb, igazi polgári létet. A gerincem korán kezdett meszesedni, talán ezért nem hajlik most sem.

- Épp a minap kapta meg a szocialista párthoz köthető Szabad Sajtó díjat.

– Korábban meg a Pulitzer-emlékdíjat, aztán Rockenbauer Zoli aláírásával a Táncsics-díjat és a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét. Persze mindig a kollégáktól érkező elismerés a legfontosabb.

- Úgy tudni, az 1989-es határnyitás huszadik évfordulójára nyílt, Berlinben és Brüsszelben is bemutatott kiállítás a kedvenc tárlata. Miért épp az?

– Rengeteg legenda kering a határnyitásról. Mi a José Manuel Barrosónak a képekhez írott előszavával megjelent katalógussal megpróbáltuk a hiteles történetet bemutatni. A Neuer Zürcher Zeitung külpolitikai rovatvezetője, Oplatka András dokumentumkönyve volt a bibliám. Megtaláltam például a Határőrség Országos Parancsnokának rejtjelezett, 1989. szeptember nyolcadikai táviratát. Helmut Kohl küldött diplomáciai úton Németh Miklósnak köszönő táviratot, amely elakadt a Külügyminisztériumban. A kötetben szerepel Horn Gyula híres kerítésátvágós képe mellett egy másik fotó, amelyiken látszik, hogy már nem is volt kerítés. A PR kedvéért hagytak meg egy szakaszt.

- Szinte oknyomozó anyag.

– Harminc évet húztam le a Rádióújságnál, azt szoktam mondani, posztgraduális képzésemet a Magyar Rádió pagodájában kaptam. Fantasztikusan érdekes és tanulságos beszélgetések zajlottak ott.

Utolsó útjára indult az ország véleménydiktátor celEBje, Demény, az imádnivaló, „kötsög” vizsla, akinek mindig mindenről volt véleménye. Magos Judit, aki könyveket írt Deményről, közösséget épített a sajátos karakterű kutyája követőiből, kedden közölte a közösségi médiában, hogy Demény átkel a szivárványhídon.