Sorsfordító év jön

A Magyar Színházi Társaság elnökségének tagja, a MASZK, Országos Színészegyesület elnöke egyik vezérszónoka volt az októberi Új Színház előtti demonstrációnak. A Dörner-Csurka páros kinevezésével kapcsolatban akkor úgy fogalmazott: „Akik ember ellenes eszméket vallanak, akik programszinten hirdetik az antiszemitizmust, nem kaphatnak színházvezetői megbízatást a Magyar Köztársaság polgárai által fenntartott intézményekben.” A Kossuth-díjas színész-rendező lapunknak most arról is beszélt: 2012. a magyar színház és kultúra számára meghatározó év lehet.

2011. december 29., 18:33

– Tarlós István nemrég felszólította Dörner Györgyöt – az Új Színház általa kijelölt leendő igazgatóját – társulatában ne alkalmazza Csurka Istvánt intendánsként. A főpolgármester úgy fogalmazott: többszöri kérése ellenére Csurka „az európai politikai kultúrával ellentétes” nézeteket hangoztat lapjában. Tarlós úgy tesz, mintha most fedezné fel, hogy Csurka zsidózni szokott.

– A túl magabiztos hatalom úgy képzeli: sakkfiguraként mozgathat bárkit. A színházi szakmáról is elkönyvelték, hogy erőtlen, könnyen megosztható. Zokszó nélkül elfogadják a Dörner-Csurka páros kinevezését is. Nem számítottak ekkora ellenállásra. Ám a döntéshozó szembesült azzal: tennie kell valamit, mert ez a botrány már neki is egyre kínosabb.

– Joggal hihették gyengének a színházi szakmát, hiszen eddig sohasem tüntettek a direktorok politikai kinevezései ellen.

– De ami az Új Színházzal történt túlment minden határon. Elérte az undorküszöböt. Annak a szellemiségnek, amit Csurka képvisel, és amit Dörner a pályázatában leírt, semmiféle esélyt nem szabad adni. Ez ugyanis ez mélységesen ember-és-művészet ellenes. A színház alapeszménye a humánum, mások iránti befogadásra, együttérzésre tanít. Antihumanista emberekre nem lehet teátrumot bízni. Ami az Új Színház körül folyik az egy gyalázatos hazárdjáték. Teljesen mindegy, hogy Csurka papíron vagy a nélkül lesz ott. A Magyar Fórumban ismét lezsidózta a fél színházi szakmát, és nemzethalált vizionált, ha az „Ascher Café” hatalomra kerül. Ez őrület! Semmi köze Ascher Tamáshoz, aki a barátom, s akit az egyik legnagyobb kortárs rendezőnknek tartok. Rengeteget tett a magyar színművészet nemzetközi presztízséért, szemben a Csurka-Dörner párossal, akik európaiságunkat kérdőjelezi meg. Ráadásul az egész pályázatuk hazugság, mindenkit becsaptak. Dörner csomó jeles színházi személyiséget sorol fel, akik állítólag rendeznének nála. Utólag kiderült: nem is tárgyalt velük, engedélyük nélkül használta fel neveiket a dolgozatához.

– Német és osztrák művészeti körök arra készülnek, hogy február 1-én – akkor alakulna meg Dörner színháza - Európa minden teátrumában memorandumot olvasnak fel, és azt a napot a színházi tolerancia napjává nyilvánítanák. Világszégyene lenne ez a magyar kultúrának. Tarlós pedig belebukhat abba, ha a nevét úgy jegyzik majd: ő engedélyezte az unió első újnáci színházát.

– Az bizonyos, hogy a főpolgármester éppen a legnyitottabban, európai módon gondolkodó választóit veszíthetné el itthon. Azt pedig nem engedhetjük meg, hogy a magyar színjátszást bemocskolják. Nyilas teátrum egyszer működött Magyarországon: a németek bevonulása után nyílt meg Budapesten. Akkor háború volt és náci megszállás. Felfoghatatlan, elképesztő hogy hasonló szellemiségű kulturális intézmény jöjjön létre több mint húsz évvel a rendszerváltás után. Ahhoz, hogy ezt megakadályozzuk, még nagyobb társadalmi, szakmai összefogásra van szükség. A Magyar Színházi Társaság egyik legfontosabb célja hogy párbeszédet kezdeményezzen a különböző világnézetű, ízlésű kollégákkal. Januárban, a Gödörben nyilvános konferencia sorozatot szeretnénk indítani a Magyar Teátrumi Társasággal közösen. Itt az ideje, hogy együtt átbeszéljük a szakmánk helyzetét, és elkezdjük a szellemi árkok betemetését. A 2012-es év a hazai színművészet és a kultúra számára sorsfordító lehet.

Tüntetés az Új színház előtt: