Sorozatos merényletek
Különleges műfaj megteremtésére vállalkozott Kereszty András. Valóságos politikai eseményeket vegyít fikciós elemekkel, ebből keveri ki a krimi és a dokumentumregény határán egyensúlyozó munkáját.
Különleges műfaj megteremtésére vállalkozott Kereszty András. Valóságos politikai eseményeket vegyít fikciós elemekkel, ebből keveri ki a krimi és a dokumentumregény határán egyensúlyozó munkáját. (Egészen pontosan azt kell mondanunk, hogy a művelt Nyugaton – sőt, a nem kevésbé művelt Keleten is – ez a műfaj már nem ismeretlen, de nálunk még nem nyert igazán polgárjogot.)
Kereszty ráadásul (miként a könyv borítójáról megtudjuk) egy egész könyvsorozatban gondolkodik, amelynek ez (Merénylet az érsek ellen címmel) az első eleme csak.
Ha a többi is ilyen lesz, sikert jósolhatunk neki.
Kereszty pompásan ötvözi erényeit ebben a műfajban. Hogy könnyed kézzel, lebilincselően tud írni, bizonyította már korábbi munkáiban, s most azt is megmutatja, ért a regényszerkesztéshez, a feszültség növeléséhez és a hétköznapi élet bemutatásához is. Mint ahogy azt is tudtuk róla, hogy hajdan (még a Népszabadság tudósítójaként) a földkerekség számos pontján megfordult, tudósított nem egy háborús övezetből, tudja jól, milyen a forró talaj az újságíró lába alatt. Most hajdani tapasztalatait (sőt, egykori – felhasznált és fel nem használt – jegyzeteit is) újrarendezte, hasznosította a cél érdekében.
Az első könyv a Makariosz ciprusi elnök elleni merényletet és az azt követő (a sziget kettészakadásához vezető) napokat írja le: azokat a napokat tehát, amelyeket tudósítóként maga is a szigeten töltött. (Meg is rajzolja saját magát egy német származású amerikai fotós alakjában.) Izgalmas, fordulatos könyve egyként szórakoztató bünügyi regény és rendkívül érdekes kordokumentum. (Tudták például, hogy 1974 nyarán egy magyar vállalat rézérc után kutatott a szigeten?)