Sherlock Holmes 2. – Árnyjáték

A 19. század a szisztémákról szólt, az élő és élettelen világ nagy rendszereiről. Az orvos-botanikus svéd Linné kezdte még 1735-ben az osztályozást (Systema naturae), a német Brehm folytatta az állatrendszertannal, az angol Darwin az evolúció elméletével, az orosz Mengyelejev a kémiai anyagok pediódusos rendszerével, amely képes volt a még hiányzó elemek helyének kijelölésére is. Maga a rendszer adta ki a vizsgált terület pontos mintázatát.

2012. január 17., 13:35

Sherlock Holmes is páratlan megfigyelő volt, aki köznapi tények összekapcsolása révén teremtett olyan szisztémát, amely a maga logikus működésével prezentálta a megoldást: kiadta a bűnöst. Holmes korának gyermeke volt: éleseszű, logikus, vizsgálódó, aki a dolgokat összefüggéseikben, az eseményeket fejlődésükben tekintette. A titkok megoldása révén vált emblematikus hőssé. Minden detektívek ősévé.


E sokadik, köré épített filmben éppen a kor lelke sérül. Holmes verekedőgéppé egyszerűsödik, még ha nemes célok érdekében is. Ahogyan erősödnek vasöklei, úgy gyengül intellektuális ereje. A rejtélyek nagy türelemjátékát kirakni és megoldani itt nincs idő, mert ütni kell, és lőni, géppisztollyal és ágyúval, menekülni és üldözni kocsin, gyalog, autón, biciklin, vasúton, amint az mai mozijainkban divat.

És hát itt az ideje elmondanom, mennyire zavar a címben az a „2.” is. A második rész. A folytatás gátlástalansága. Ahogyan holtakat támasztanak fel a következő rész pénztári bevétele érdekében, ahogyan nem cizellálódik, csak gubancolódik a történet, romlanak a jellemek, ócskásodik a történet. Nem folytatható. Vajon nem értékelné-e le Tolsztoj regényét a Karenina Anna halálos szerelmei alcímű változat. Vajon miért nincs Hamlet 2.? Rómeó és Júlia-folytatás? Othelló 33.? Miért? (Pedig Shakespeare is a piacról élt...)

(A filmet Guy Ritchie rendezte, a címszerepet Robert Downey jr., Watson doktort pedig Jude Law játssza. A stáblistán talán csak Conan Doyle nevét nehéz igazolni. Mint már az 1. számú Ritchie-feldolgozás után is leírtuk: a Hampshire melletti Minstead temetőben folyamatos forgolódás zaja hallatszik.)

2024. november 11., 14:51

„Ha Márton fehér lovon jön, enyhe tél, ha barnán, kemény tél várható” – így szól a Márton-napi jóslat. Eszerint kemény telünk lesz. De mit is ünneplünk Márton-napkor és milyen szokások, hagyományok kapcsolódnak hozzá?