Páholy a Hadikban
A közepes szerzőket a legkönnyebben az a véletlen emeli hasonló sorsú, de már elfeledett pályatársaik fölé, hogy jó időben voltak jó helyen.
Esetünkben ez a szerencsés egybeesés megadatott: a jó idő Németh Andor számára fél élete volt, a jó hely pedig a kávéházak bármelyike. Leginkább persze a regényben jelzett Beleznai (valódi nevén: a Hadik). S kezére játszott még valami. Sikerült úrrá lennie híres lustaságán, és nekiállt megírni az ajándékként ölébe hullott témát: Karinthy Frigyes és felesége, a férfiszíveken taposó asszony, Böhm Aranka magánéletének dicsekvéssel titkolt, ezért városszerte mesélt pletykáit.
Németh, aki pályájának elején avantgárd mozgalmárként és irodalmárként nem minden tehetség nélkül kóstolt bele különféle irányzatokba és műfajokba, mára jószerével elfeledett író. Inkább úgy ismerjük, mint ismert emberek ismerősét: József Attila és Nagy Lajos sakkpartnere, Kuncz Aladár fogolytársa, Koestler és az ifjú Déry barátja (ez utóbbinak szobatársa is), Karinthynak csodálója, feleségének pedig – egyik – szeretője volt. A regény is erről, róluk szól. Mert Némethnek ez az igazi műfaja. A fecsegés. Most ismét megjelent kötetéből megismerjük a húszas-harmincas évek kávéházainak világát, a hírességek köré verbuválódott törzsasztalok működését, hierarchiáját, illemszabályait, a kor meghatározó figuráinak mindennapjait, magánéletét, ha van türelmünk dekódolni az álnevek mögé rejtett személyek kilétét.
Áradó írásmű, pontos diagnózisa annak, miképp voltak képesek Karinthyék a végletekig fokozni férfi és nő vérre menő játékát, amelynek tétje: a másiknak a már-már a fizikai megsemmisítés határát súroló porig alázása, a felülkerekedés művészete volt. Korrajz és életrajzi adalék a könyv, Molnár Ferenc, Heltai Jenő és Karinthy Ferenc stílusában, azzal a fanyar hepienddel, hogy Karinthyt végül az agytumor győzte le, nem pedig a gyűlölve imádott nő.
(Németh Andor: Egy foglalt páholy története. Scolar Kiadó.)