Nyugatimádó magyarok a nyolcadikos tankönyvben
„Nyugatimádóként egyre többet tudunk a németekről, az angolokról, az amerikaiakról, ám szomszédaink értékei mintha kevésbé érdekelnének.” Ez a mondat is szerepel a 8. osztályosoknak szóló irodalomtankönyvben, amire a librarius.hu hívta fel a figyelmet. A szövegrészlet a szomszédos országok és a köztünk élő kisebbségek megismerésére buzdít, de nem csak ez a félresikerült mondat a probléma vele.
Az Alföldy Jenő és Valaczka András által jegyzett nyolcadikos irodalomkönyvben minden fejezet után van egy úgynevezett „Beszéljük meg!” rész. József Attila: A Dunánál című verse után a szerzők arról írnak, hogy a szomszédos országokkal a vers megírása óta sem túlzottan jó a viszony.
„Szemébe mernénk-e nézni József Attilának? Rendeztük-e közös dolgainkat a versírása óta eltelt hatvan-hetven év alatt? Megbékéltünk-e végre szomszédainkkal? Bizony nem. Idegenkedésünk jórészt az ismeretek hiányából is adódik. Nyugatimádóként egyre többet tudunk a németekről, az angolokról, az amerikaiakról, ám szomszédaink értékei mintha kevésbé érdekelnének. Tegyünk most csupán annyit a József Attila-i »rendezésért«, hogy legalább megnevezünk néhányat a szlovák és román nép kiválóságai közül! Csupán neveket sorolunk, s a tankönyv olvasóira, »befogadóira« bízzuk, hogy leülnek-e az internet elé, hogy közelebbről is megismerkedjenek velük...”
A tankönyv ezután olyan neveket sorol, mint Alexander Bălănescu, Eugen Ionescu vagy Mircea Eliade. Arató László, a Magyartanárok Egyesületének elnöke
az RTL Klubnak azt mondta, ez a felsorolás sem jó, hiszen csupa olyan emberről van szó, akik nyugaton csináltak karriert, onnét tettek szert világhírnévre. Arató szerint a „nyugatimádat” sulykolása egy „nagyon kárhoztatható szólam és szemlélet”.Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) közölte, a jövőben átveszik a tankönyvek szerkesztését, és a félreérthető „nyugatimádat” kifejezés nem szerepel majd az OFI tankönyveiben.
Legutóbba hetedikes tankönyv borzolta a kedélyeket kólaivós, plázázós, CNN-nézős soraival.