Milliónyi Woyzeck sétál az országban

Woyzeck, a lipcsei borbély egyszerű, jelentéktelen férfi, aki emberfeletti erőfeszítések révén próbálja eltartani a családját – végül gyilkol. A Woyzeck, a Katona József Színház darabja pedig „vad, szexi, izgalmas, megragadja a fantáziát, arra kényszerít, hogy töprengj azokon az embereken, akik benne szerepelnek, és ezáltal reflektálj a saját életedre”. Olvasóink színházjegyet nyerhetnek.

2012. március 2., 08:58

„A Woyzeckben minden együtt van, ami érdekes: őrület, gyerek, szenvedély, gyilkosság. Vad, szexi, izgalmas, megragadja a fantáziát, arra kényszerít, hogy töprengj azokon az embereken, akik benne szerepelnek, és ezáltal reflektálj a saját életedre” – mondta a darabról Tom Waits, aki a zenéjét szerezte, s feleségével együtt a dalszövegeket írta. – „Semmit nem tudtam a Woyzeck-ről. Kathleen (Kathleen Brennan, Waits felesége) valamivel többet tudott nálam, de én nem igazán ismertem sem a sztorit, sem az egészet. Úgy mesélték el nekem a történetet a rántottám fölött, egy bostoni kávézóban, pár éve."

A Woyzeck valós eseményen alapul: 1821-ben, Lipcsében, Johann Christian Woyzeck borbély több késszúrással megölte barátnőjét – a korabeli közvéleményt évekig lázban tartotta a latolgatás, beszámítható-e vajon a gyilkos.

A szerző, Georg Büchner utolsó drámája a Woyzeck, amelyen haláláig dolgozott, de már nem volt ideje véglegesíteni a szerkezetét. A szöveget először 1879-ben adták ki, akkor viszonylag csekély visszhangot váltott ki. Komolyabb érdeklődés csak az első világháború idején, az annak hatására fellobbanó művészeti élénkülés hatására támadt; akkor méltányolták először eredetiségét, sajátos, félelmetes, és teljesen egyedi nyelvi világát, szinte filmszerű jelenetezési technikáját, és a szereplők átütő, lemeztelenített ábrázolását.

A Katona József Színházban a német darabot (szerzői jogi okokból) angol nyelvű szöveggel éneklik, a közönség magyar nyelvű feliraton követheti az elhangzott dalokat, amelyek sajátos asszociációs játékra hívnak. „Sok helyen egyáltalán nem tartom szervesnek a dalokat, amiket Tom Waits írt hozzá, például amikor Woyzeck a Coney Island-i vidámparkról énekel” – nyilatkozta a fidelio.hu-nak a darab főszereplője, Keresztes Tamás. – „De ez a mű attól is nagyszerű, hogy tényleg csak a nézőn múlik, belemegy-e további asszociációs játékba vagy sem. Ha ez az intenció megvan a néző részéről, elfogad annyit, hogy a Woyzeck zenés előadás és dalbetétek vannak benne, akkor úgy fogja érezni, hogy a dalok egy kis lélegzetvételt jelentenek ebben a borzasztó, nyomasztó, sűrű, kopár világban.”

S hogy ki valójában Woyzeck? Keresztes szerint az az ember, akiből több millió sétál az országban és aki mellett gyanútlanul elmegyünk az utcán. „Aki látszatra kicsit talán jelentéktelenebb, nem kelt túl nagy feltűnést. Egy végtelenül egyszerű emberről van szó, aki megfeszülve végzi a dolgát, megpróbálja fenntartani a családját. Ezért szinte emberfeletti erőfeszítéseket tesz és komoly áldozatokat hoz. Abból keresi a pénzét, hogy a munkahelyén kísérleteket végeznek rajta. Két éve csak borsót eszik, és azok a víziók, amikről már az első jelenetben beszámol, minden bizonnyal a kísérlet nyomai rajta.

A látomások jelentik az ő saját világát, a vágyait, a saját univerzumát, ami csak az övé és amire van rálátása, amit kutatni, fürkészni tud. Aztán ez a saját univerzum szépen kezd lefoszlani róla, amikor elfogja a gyanú a valóságos életével kapcsolatban. Szerintem ez a darab azt feltételezi, hogy áldozatok nélkül nem lehet ennek a végére érni. Büntetlenül nem lehet egy ilyen világban létezni. Ugyanakkor lebegtet lehetőségeket azzal kapcsolatban, hogy végül ki is lesz pontosan az áldozat. Ez lehetne saját maga is, a Doktor, végül azt az embert gyilkolja meg, akit a legjobban szeret.”

Olvasóink egy darab páros jegyet nyerhetnek a március 4-i előadásra.