Milliárdos bukta – a robot-nagykövet tehetetlen
Egy frissen megjelent minisztériumi becslés szerint a japán képregény- és rajzfilmalkotók közel 2,4 milliárd dollárt veszítenek évente csak a kínai hamisítóknak köszönhetően. A jelentés szerint mind a kormány, mind az iparág képviselői kevés figyelmet szenteltek a jogérvényesítésnek az ország határain kívül.
A The Times által nyilvánosságra hozott jelentés szerint a japán képregény ipar képviselői mintegy 2,4 millió dolláros éves veszteséget könyvelhetnek el csak a kínai kalózoknak köszönhetően. Az összeg közel kétszerese az iparági képviselők globális képregény exportból, valamint a kapcsolt termékek értékesítéséből származó bevételének. A japán Külügyminisztérium által készített tanulmány szerint folyamatosan nő a kínai anime-rajongó fiatalok száma, akik azonban eredeti termékek helyett kalóz illetve hamis tartalmakat vásárolnak. A jelentés szerint egy átlagos kínai anime-függő 70 dollárt (14 000 forintot) költ egy évben hobbijára, az összeg jelentős részét azonban kalóz DVD-kbe fekteti.
A szakértők már korábban is figyelmeztették az iparág képviselőit és a helyi kormányt, hogy nemzetközi szinten túl kevés figyelmet fordítanak a szellemi tulajdonjog-védelem biztosítására és érvényesítésére. A jelentés szerint a masszív és nagyarányú kínai jogsértések komoly akadályát képezhetik a japán kormány azon törekvésének, amely a kulturális exportból származó bevételt 2020-ra 2,5 trillió jen összegre növelné.
A tokiói kormány eddig is komoly energiát fektetett be a japán képregények promotálásába, a kreativitás csúcspontjának és húzóágának minősítve a vonatkozó az iparágat. Három évvel ezelőtt például kulturális nagykövetnek nevezték ki Doraemon-t, egy kék robotmacskát, amely az azonos című, gyerekeknek készült anime főhőse volt. Időközben viszont kiderült, hogy a figura köré épülő tartalmak a kínai kalózok által leginkább keresettek közé tartoznak.