Elveszett, mégis megvan
Nagy öröm érte a Stuttgarti Művészeti Múzeumot.
Meglett Erich Heckel (1883-1970) német expresszionista festőművész egy elveszettnek hitt képe: a cirkuszi akrobatákat ábrázoló alkotást egy másik festménye hátoldalán fedezték fel restaurátorok – közölte kedden az MTI.
Heckel Die Bedini-Truppe (A Bedini-társulat) című 1931-es alkotását az 1938-ban keletkezett, Landschaft im Nahetal (Nahe-völgyi táj) című tájképének hátoldalán találták meg. A művész az eredeti festményt egy falappal fedte le, és aztán megfeledkezett róla.
Az elveszettnek hitt művet a Stuttgarti Művészeti Múzeumban láthatja a közönség február 11-től. Lutz Casper, az múzeum gyűjteményének igazgatója elmondta:
„Nagy öröm és meglepetés volt számukra, hogy megtalálták az alkotást, amelynek létezését egy fekete-fehér kép dokumentálta egy katalógusban”.
A festmény Heckel cirkuszművészet iránti érdeklődését illusztrálja: egy porondot ábrázol a Bedini-társulat négy pirosba öltözött akrobatájával, az akkor nemzetközileg legismertebb egyensúlyozóművészekkel. A híres olasz társulat többször fellépett Berlinben is.
A képet ezentúl kétoldalas keretben mutatják be, hogy első és hátsó oldalát is látni lehessen. Heckel az úgynevezett Brücke-csoporthoz tartozott más expresszionista művészek, köztük Ernst Ludwig Kirchner és Karl Schmidt-Rottluff társaságában.
Heckel pályafutásában nem volt ritka a kétoldalasan festett vászon – emlékeztetett rá az Erich Heckel Alapítvány, amely a művész egykori lakóhelyén, a Boden-tónál található. Az alapítvány szerint a művész meg akarta védeni a Bedini-képet a náciktól, ezért fordította meg, amikor egy külföldi kiállításra küldte az alkotást.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)