Magyar-osztrák közös harc az embercsempészet ellen
Közös határellenőrzés, a közlekedési útvonalak mélységben történő ellenőrzése, információcsere és új nyomozó csoport létrehozása – minderről a Wiener Zeitung számol be.
Ausztria és Magyarország az embercsempész-bandák elleni harc érdekében egy öt pontból álló tervet fogadott el. A közös határellenőrzéseken túl, fokozott mélységi ellenőrzéseket vezetnek be az Ausztriába vezető közlekedési útvonalakon, napi információcsere lesz a két ország között, és új nyomozócsoportot hoznak létre ezen a munkaterületen– jelentette be kedden a(z osztrák) belügyminisztérium. A belügyminiszter asszony, Johanna Mikl-Leitner (ÖVP) az APA-nak adott interjúban azt mondta, hogy a tervet a következő hetekben, úgy szeptember közepén, már a gyakorlatban is alkalmazni fogják.
Az elmúlt hetekben végrehajtott hat jelentős elfogás nem volt véletlen – mondta a miniszter asszony. „A stratégiailag megtervezett akciókkal” voltak képesek sikereket elérni. Mikl-Leitner asszonytól származó adatok szerint összesen 200 csempészett személyt és közel egy tucat embercsempészt fogtak el. Az a szándékunk, hogy „egyértelmű jelzést adjunk az embercsempészeknek” – mondta a belügyminiszter asszony. Egyértelmű célunk az embercsempész-hálózatok szétverése. „Gyökerestől akarjuk kitépni a gyomot”.
A jövőben osztrák és a magyar hivatalnokok közösen hajtanak végre majd mélységi ellenőrzéseket az Ausztriába vezető közlekedési útvonalakon. Ezzel nem csak a kettős ellenőrzést akarják elkerülni: a cél, hogy a helyszínen cseréljék ki a csempészmódszerekkel kapcsolatos információkat és tapasztalatokat.
Magyar határrendészekkel közösen 20-30 osztrák hivatalnok vesz majd részt a magyar-szerb határ őrzésében és ellenőrzésében. A belügyminisztérium szerint az osztrák hivatalnokokat megfelelő határőrizeti technikával szerelik fel, a hőérzékelővel és éjjellátóval felszerelt gépkocsikkal, a terepjárókkal, a CO2-érzékelőkkel, helikopterekkel. A bevetéseket az EU Határőrizeti Ügynökségén, a Frontexen keresztül szervezik meg.
Naponta kerül sor információcserére a magyar és az osztrák fél között, hogy tájékoztatást kapjanak a csempészekről, a csempészett személyekről, a felhasznált járművekről és a csempészmódszerekről. Ezáltal gyorsabban felismerhetik az összefüggéseket, intézkedéseket tehetnek, és gyorsan reagálhatnak a csempészek módszereinek megváltozására. Ezen a területen Mikl-Leitner a szerbekkel való együttműködés erősítését jelölte meg következő lépésként.
Az embercsempészet szervezőinek felkutatására a továbbiakban egy osztrák-magyar elemző és nyomozó csoportot hoznak létre. A csoport feladata lesz, hogy a jelenleg rendelkezésre álló ismeretek alapján szerb szakértőkkel együttműködve felkutassa a Szabadka térségében működő rendkívül aktív embercsempész-hálózatot, és közreműködjön annak felszámolásában.
Ausztria és Magyarország a Frontex és az Europol keretében EU-szinten is közösen akar fellépni az embercsempészet ellen. Ennek célja a fokozott ellenőrzés végrehajtása az EU külső határa mentén, és a régiókon átnyúló bűnüldözési intézkedések meghozatala az embercsempészek elleni küzdelem érdekében.
Wiener ZeitungFordította: dr. Gonda László