Áthelyezte a rabszolgatartó alapító szobrát a múzeum

Levették a talapzatról.

2020. augusztus 25., 20:08

Szerző:

Eltávolította talapzatáról és áthelyezte alapítója, a rabszolgatartó Hans Sloane mellszobrát a londoni British Museum.

„Ledöntöttük a szobrot a talapzatról, ahol senki nem nézte őt és rivaldafénybe helyeztük. Semmit sem szabad eltitkolnunk. A gyógyulás tudás” – magyarázta a döntésről Hartwig Fischer, az intézmény igazgatója a The Daily Telegraph napilapnak.

Fischer hozzátette, hogy a mellszobor a múzeum egy biztonságos tárlójában van együtt olyan műtárgyakkal, amelyek bemutatják munkásságát a Brit Birodalom kontextusában. „Történelmünket meg kell érteni” – hangoztatta az igazgató.

A döntést részben az Egyesült Államokban rendőri erőszak áldozatává vált George Floyd halála után fellángolt Black Lives Matter-mozgalom nyomán hozták – közölték a múzeum kurátorai.

Az 1660-ban Írországban született Hans Sloane orvosnak, biológusnak Jamaica szigetén volt cukornádültetvénye, ahol rabszolgákkal dolgoztatott. Műkincsekből, fosszíliákból, festményekből, érmékből álló műgyűjteményét ebből finanszírozta. A British Museum megalapításkor  gyűjteménye az intézmény tulajdonába került. Sloane-ról számos utcát, teret neveztek el az évszázadok során Nagy-Britanniában. (MTI)

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze - jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál.