Korábban Isten hozott, most állandó piszkálódás
A szomszédos országban arra kényszerítenek osztrákokat, hogy visszamenőleges hatállyal tegyék semmissé ingatlanaik megvásárlását. Fritz Pessl (Budapest, Eisenstadt) a Salzburger Nachrichten munkatársa három földműves történetét írja le. Mindhárom az elviselhetetlen jogbizonytalanságról szól
Jó egy évvel ezelőtt Markus Wolf nem hitt a szemének, amikor megkapta az Őrség Nemzeti Park levelét, amelyben tájékoztatják, hogy államosítják a birtokát. „Azzal érveltek, hogy a jövőben magyar őstermelőknek kell megművelniük a földterületet” – meséli Wolf. A dél-burgenlandi Güssingből származó férfi egy társas vállalkozás ügyvezetőjeként 1994-ben 320 ezer euróért 110 hektár mezőgazdasági területet vásárolt Délnyugat-Magyarországon, amelyen szántóföldi tevékenységet folytat (búzát, kukoricát és szóját termel). Most a visszavásárlásra vonatkozó ajánlat szerint 20 euró centet kapna minden négyzetméterért, összesen 220 000 eurót – miközben csupán a „birtokocska” körbekerítése további 65 000 euróba került.
Ügyvédet fogadott, aki most a kényszerállamosítás ellen harcol. Hogy ő továbbra is Magyarországon akar-e gazdálkodni, amikor már nem szívesen látott vendég? „Ez idáig még határok között maradtak a gyűlölködések. Attól tartok azonban, hogy a helyzet rosszabbodni fog, és nagyobb akadályokat állítanak az osztrákok elé, hogy emiatt eladják a szerzeményeiket”. A magyarországi gazdaságban Wolf négy személyt foglalkoztat, és nem régiben vásárolt hozzá egy majorságot, hogy ott kukoricaszárítót létesítsen. Ezt a projektet most jegeli.
A jogbizonytalanság Franz Reinhard Weninger borász számára is a legfontosabb témává vált. „Nem okoz örömet, hogy ilyen híreket kell hallani, és hogy egy olyan országban kell gazdálkodni, amelyben részben hiányos a jogbiztonság”. Miközben megegyező nevű édesapja Horitschon-ban (Közép-Burgenland) működtet egy szőlőbirtokot, a fiatal gazda 1993-től 1995-ig egy cégen keresztül 24 hektár szőlőterületet vásárolt a magyar oldalon fekvő Balfon. Azóta három millió eurót fektetett be – és most minden további fejlesztést leállított. „Az ország csodálatos, a termőföld kiváló, de a bizonytalanság miatt elviselhetetlen a helyzet” – mondja Weninger. Három éven keresztül sikertelenül próbált újabb területet vásárolni. A vásárláshoz megtagadták az engedélyt, „a magyar állam jogszabályellenesen cselekszik”.
Feltehetően nem fogják a szőlőbirtok eladására kényszeríteni, de az Orbán-kormány állandóan újabb és újabb „fantázia nevű adókat” talál ki. Most, ebben az évben, az általa építtetett házért 6500 euró ingatlanadót kell pótlólag kifizetnie. „A gazdasági rendszer összeomlott. Mindenfele érezhető a depresszió” – állítja Weninger. Fogolynak érzi magát. „Nem tudok innen elmenni. A földjeimet nem tudom magammal vinni Horitschon-ba”.
Thomas Artner 1997 óta gazdálkodik termőföldeken Szombathely térségében – kezdetben 250 hektárt bérelt, jelenleg már 400 hektárja van. Ehhez 2011-ben 40 hektár szántóföldet szerzett, a tulajdon-átruházást az úgynevezett földhivatal bevezette az ingatlan-nyilvántartásba. „Akkoriban utánunk dobták a földeket. Ezek ki voltak zsigerelve. Mi technikát és szakértelmet hoztunk, és éveken át semmiféle nyereséget sem vettünk ki. Hirtelen nem kívánatos személyek lettünk” – meséli Artner. A budapesti hatóság 2012 elején írásban értesítette arról, hogy földvásárlását visszamenőleges hatállyal semmissé nyilvánítja. „Az ingatlan-nyilvántartó könyv szentség Magyarországon. Az államügyészség most a bejegyzés törlésére utasította a földhivatalt” – mondja Artner. És így folytatja: „Természetesen sok féle gondolat kavarog az ember fejében, de egy visszamenőleges hatályú rendezés minden, csak nem egyszerű. Fel kellene szólítanom az eladót, hogy szolgáltassa vissza nekem a vételárat, amit ő valószínűleg nem tudna megtenni”.
A Bad Fischau-ból származó alsó-ausztriai férfi idejének 80%-át Magyarországon tölti. Még mindig hisz abban, hogy sikerül pozitív megoldást találni, de mégis veszélyeztetve látja a megélhetését. „Rendkívül kellemetlen a bizonytalanság, és ez megnehezíti a napi tevékenységet. Egyértelműen le van rögzítve, hogy mi vonatkozik Magyarországon egy EU-s polgárra. Jelenleg azonban megvonják tőlem a jogaimat” – hangsúlyozza Artner.
Fordította: dr. Gonda László