Könyvhét Bécsben
Magyar írók is bemutatkoznak németre fordított műveikkel a hagyományos bécsi könyvhéten, amelyet néhány éve már a Vásárvárosban rendeznek meg. Az igazi szenzáció már nyolcadik éve az Egy város-egy könyv akció: az idén az amerikai Irvin D. Yalom „És Nietsche sírt” című könyvét nyomtatatták ki és osztják szét ingyen százezer példányban.
Az ötletgazda Michael Häupl polgármester eredetileg abból a feltevésből indult ki, hogy ezzel olyanokat is olvasásra késztet, akik nemigen vesznek könyvet a kezükbe. Hogy ezt a célt mennyire érte el a nyolc év alatt, azt nem tudni, nem készült még felmérés arról, vajon hányan kezdenek el rendszeresen olvasni a korábban ilyesmitől idegenkedők közül a bécsi könyvhét után.
A könyvakció másik célja pótolni a lakosság hiányos ismereteit. Az első években elsősorban a történelem és a múlt megismertetése állt a középpontban: elsőként az osztrák származású, hazájából a nácizmus elől elmenekült és amerikaivá lett Frederic Morton könyvét, az Örökkévalóság utcáját osztották szét százezer példányban. A következő évben, 2003-ban Kertész Imre volt a fővendég. Az ilyenkor felépített könyvtorony kockáit akkor a Sorstalanság (Lépésről lépésre című) forgatókönyve alkotta. Tavaly Ruth Klüger Tovább élni című műve jutott el százezer olvasóhoz.
Az idei kiválasztott könyv, az „És Nietsche sírt” a nagy filozófus és Josef Breuer – a pszichoanalízis megalkotója – fiktív találkozását állítja a középpontba. Érdekessége, hogy magán a találkozáson kívül minden elem igaz, az egymás kölcsönös gyógyítására alkalmazott terápia, a háttérben meghúzódó ám igen fontos szerelmi szál – igaz.
Ahogy évről évre szokás, Irvin D. Yalom, az ingyen könyv szerzője jelen van a köteteiből épült torony leleplezésénél, és több író-olvasó találkozón vesz részt.
A rendezvény maga a német nyelvű kiadók nagy bécsi seregszemléje, jó 228 standon mutatkoznak be legújabb és régebbi kiadványaikkal 400 német, osztrák, svájci és más- összesen 11 - országbeli (köztük magyar) ismert és kisebb kiadó. Régebben a Városháza nagytermében tartották a könyvhetet, és az összes hozzá kapcsolódó felolvasást, találkozót. A rendezvény azonban sokak legnagyobb sajnálatára kinőtte ezt a helyet, és kiköltözött a Vásárvárosba, amely ugyan már metróval is megközelíthető, ám itt aligha lehet arra számítani, hogy az arra járók spontán betérjenek. Az idén jelenlévő kiadó összesen több mint 400 ezer címmel büszkélkedhet.
A rendezvények résztvevőinek listáján több magyar név is szerepel. Bódis Kriszta, Végel László, Márton László németül megjelent könyvét mutatják be, Méhes Károly a jövő évi európai kulturális fővárosról, Pécsről tart előadást, s egy belvárosi helyszínen Sándor Iván Követés című regényének németül megjelent, s Frankfurtban is bemutatott könyvéről rendeztek pódiumbeszélgetést.
Ahány könyvbemutató, annyiféle. Bódis Kriszta beszélgető partnere Buda György fordító volt. Sándor Iván a Kulturális Minisztérium dísztermében találkozott az olvasókkal, a Carl Lutzról szóló könyv bécsi bemutatóján. A rendezvényen jelen volt az oly sok magyar üldözöttet megmentő svájci diplomata leánya is.
A magyar irodalom egyébként könyvünnep nélkül is folyamatosan jelen van Bécsben. A minap kapta meg Esterházy Péter az osztrák kulturális minisztérium Manes Sperber- díját. A Galíciában - az egykori Osztrák-magyar Monarchia, a mai Ukrajna területén - született osztrák-francia íróról elnevezett díjat 1985-öds alapítása óta neves írók kapták, köztük Siegfried Lenz német, Albert Drach osztrák és Konrád György magyar író is.
A Burgtheater kis színháza, a Kasino ebben a hónapban mutatta be a Harmonia Caelestis című regényből készült színpadi művet, amelynek műfaja nehezen meghatározható: zenéből és szövegből álló "kollázs", amely az eredeti szöveg töredékességén alapul. Az előadás, amelyet a Németországban élő Márton Dávid rendezett, december közepéig látható – összesen 16-szor.
További cikkeket olvashat Ausztriáról a
Szervusz Ausztriahonlapon