Karácsonyi dalok, amik garantálják az ünnepi hangulatot

A karácsonyi dalok segítenek ráhangolódni az ünnepekre. Van, aki a hagyományosabb, más a modern dalokra esküszik, de egy biztos: nincs karácsony zene nélkül.

2024. december 22., 14:13

Szerző:

Ezek a karácsonyi dalok garantáltan ünnepi hangulatba hozzák az egész családot. Találhatnak benne kedvükre valót a kicsik és a nagyobbak is, sőt, arra is ügyeltünk, hogy a hagyományosabb vonal kedvelői és a modernebb lejtászási listák hívei is örömmel nyomják meg a videókon a lejátszás gombot. 

Hangolódjon a karácsonyi dalok segítségével!

Haladjunk a klasszikusoktól a modernek felé! 

Csendes éj

A Csendes éj redetileg német szövegét Josef Mohr osztrák pap írta Stille Nacht címmel, dallamát Franz X. Gruber komponálta 1818-ban. A ma elterjedt dallam kicsivel eltér Gruber eredetijétől, de már az eredeti dal is rendhagyó volt a maga korában, hiszen gitárkísérettel adták elő. A legenda szerint a templom orgonája elromlott, ezért folyamodtak a gitárhoz, ami abban a korban inkább a szórakoztató zene hangszere volt.

Mennyből az angyal

A Mennyből az angyal az egyik legrégebbi magyar karácsonyi dal. Szerzője nagy valószínűséggel a XVIII. században élt boconádi plébános, Szentmihályi Mihály. A dalt először Vikár Béla vette fonográfhengerre 1910-ben. A felvételt Bartók Béla jegyezte le. A dal központi figurája az ajándékozó angyal, aminek az az oka, hogy az eredetileg palócföldi dal népszerűvé vált Erdélyben, ahol az ajándékot nem Jézus, hanem a nagybetűs Angyal  hozza. Emiatt sokáig erdélyi eredetűnek tartották a dalt.

Kiskarácsony, nagykarácsony

A Kiskarácsony, nagykarácsony kezdetű dalt Kodály Zoltán gyűjtéséből ismerjük. Az 1922-ben gyűjtött magyar népdal a Nógrád vármegyei Palotásról származik.

Suttog a fenyves zöld erdő

Weöres Sándor: Suttog a fenyves című versének megzenésített változata generációk gyerekkorát határozta meg.

Száncsengő

Ugyancsak Weöres Sándor tollából vált kedvenccé a Száncsengő, amelyet Pomázi Zoltán zenésített meg.

Csengőszó (Jingle Bells)

A Jingle Bells A dalt James Lord Pierpont írta, és 1857-ben publikálta, akkor még „One Horse Open Sleigh” („Egylovas nyitott szánkó”) címmel. A dal eredetileg a Hálaadás körüli ünnepi időszakra íródott, csak a későbbi időkben vált belőle karácsonyi dal.

Persze a pop-előadókat is megihlette a karácsony, egy-két dal olyan népszerű lett, hogy egy időben azt kívántuk, bárcsak ne kellene még egyszer meghallgatni.

White Christmas

Bing Crosby 1942-es felvétele egy havas karácsony utáni nosztalgikus vágyódásról szól. Az elmúlt évek időjárásának tükrében aktuálisabb nem is lehetne.

All I Want for Christmas Is You

Mariah Carey slágere 1994 óta töretlen népszerűségnek örvend. Kicsit olyan, mint a Reszkessetek, betörők!, sokak számára elképzelhetetlen nélküle a karácsonyi készülődés, mások a falra másznak tőle. Egy biztos, ez a dal decemberben még ma is az egyik legfelkapottabb karácsonyi sláger.

Last Christmas

A Wham! duó 1984-es karácsonyi dala igazi klasszikus, nincs olyan ember, aki ne dúdolná önkéntelenül a kezdő ütemek után. A szerelem és a karácsony két olyan téma, aminek az ötvözése biztos siker.

Jingle Bell Rock

A Jingle Bell sem kerülhette el a modern hangszerelést. Bobby Helms 1957-es feldolgozása igazán fülbemászó dallam, maga James Lord Pierpont se gondolta volna, hányan merítenek majd ihletett szerzeményéből.

Rockin’ Around the Christmas Tree

Ha körbetáncolná a karácsonyfát a rokonokkal, megtalálta a legmegfelelőbb dalt! Brenda Lee slágerére biztos, hogy a család apraja-nagyja ropni fogja!

Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!

Dean Martin kihagyhatatlan slágere a tél örömeiről szól. Mit is mondhatnánk? Legyen hó!

Happy Xmas (War Is Over)

1971-ben jelent meg John Lennon és Yoko Ono karácsonyi dala, amely persze nem csak egy karácsonyi dal a sok közül. A dal erőteljes békeüzenet, a hallgatókat arra ösztönzi, gondolják végig, mi a szerepük a harmónia és békesség és egymás megértésének előremozdításában.

Christmas Tree

Lady Gaga se hagyhatta parlagon a témát, igaz, sajátos hangzásvilágával inkább a fiatalabb nemzedékek fognak ütemesen bólogatni a nótájára.

Nem a bejgli

Végül álljon itt az egyik személyes kedvencünk, Palya Bea Nem a bejgli című dala, amely félig kimondott mondataival pontosan azt idézi fel, amiről a karácsonynak szólnia kell: annak ünnepléséről, hogy együtt lehetünk mindazokkal, akik számunkra a legfontosabbak.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)

 

 

A hanuka az egyik legnagyobb zsidó ünnep, ami idén a Gergely-naptár szerint december 25. és január 2. közé esik. Az említett időszakban számos program lesz a felnőtteknek és a gyerekeknek egyaránt.

A nyolcnapos hanuka vagy hanukka az egyik legnagyobb zsidó ünnep, ami idén a Gergely-naptár szerint december 25. és január 2. közé esik. Következő cikkünkben az ünnep lényegéről és az ilyenkor szokásos teendőkről olvashat.