Joshi Bharat, a brahmin kasztbéli sorselemző

Ez a könyv valóban meglepő megközelítéssel foglalkozik az egymástól minden tekintetben messze eső kultúrák viszonyával. Végtére is valahányszor ez kerül valahol terítékre, a huszadik század húszas éveitől kezdve szinte kizárólag a szembenállás a tárgya a dolgozatoknak.

2009. október 24., 12:00

Fehér Gyula Joshi Bharat című könyvében beszélgető partnerével együtt az ellenkezőjét teszi: a kultúrák egymásrautaltságának a törvényszerűségeit és a lehetőségeit keresi.

Mindezek kerete természetesen egy Magyarországra települt és itt közismert tévés személyiséggé avanzsált indiai színes, drámai fordulatokban sem szűkölködő életrajza, amelyből megtudhatjuk, hogy brahmin kasztbéli családjának bizonyíthatóan visszamenőleg nyolcadíziglen sorselemzéssel foglalkozó férfitagjait e tevékenységben miként követte a közgazdasági egyetemet végző egykori színész Joshi Bharat.

De a szerző és beszélgető partnere kilép az amúgy meghökkentő életrajzi keretekből, és fokról fokra tágítva taglalt köreit eljut az egyéntől a legszélesebb közösségig, amelynek valamennyien tagjai vagyunk. Mindvégig a remény hangján szól mind az elbizonytalanodó egyén és környezete lelki gyógymódjainak a lehetőségeiről, mind a kisebb-nagyobb és még nagyobb közösségek újfajta spirituális megnyilvánulásairól.

Nyugat és Kelet bizonyos tekintetben valóban egymás ellentétei. De a problémát nem ez okozza, hanem az ideológiákban megmutatkozó fundamentalizmus itt is, ott is.

E folyton konfrontálódásra hajlamos hangosak mellett azonban Keletet mások képviselik meggyőzőbben: a szelíd szúfik az iszlám háza tájáról, s persze Kelet minden tekintetben szelíd vallásainak követői. Szóba kerül az is, hogy a romantika óta lassú érlelődéssel készül valahol a lelkek legmélyében az egymásrautaltság tömeges felismerése.

Úgy van ezzel a világ, ahogy az emberi agy: mindkét féltekéjének más-más a funkciója, de mindkettő nélkülözhetetlen, olyannyira, hogy végszükség esetén arra is képesek, hogy egymást kisegítsék. Épp így van ezzel Kelet és Nyugat is – egymásra vannak utalva, ha sokan talán az ellenkezőjét is képzelik.

A könyvet a Jószöveg Műhely Kiadó jelentette meg.