Gyilkosság a rádióban

2017. szeptember 16., 17:22

Szerző:

Olvasok egy regényt, s közben felhív mobilon az egyik mellékszereplő. Szokatlan élmény. Egy másik mellékszereplő most is itt bolyong a szerkesztőségi folyosón, amikor írom ezt a cikket. A regény a tetejében krimi, gyilkolnak benne háromszor, klopfolóval, igaz, régebben, még az előző rendszerben. A véres, fejbeverős sztorit kollégánk, Kulcsár István álmodta bele a Magyar Rádió félmúlt környezetébe, s az álom hiteléül időnként elsétálnak a történet szélén hús-vér rádiósok is, köztük maga a szerző. Pontosabban azt nem tudom, hogy csak a szélén-e. Én nem voltam rádiós, csak néhányat ismerek közülük, így nem tudhatom, hogy amikor X. Y. kiszáll a liftből, akkor mennyire tisztán érkezik a fikcióból. Szóval hogy ki igazi, ki csak hasonlít valakire, s ki teljesen műalkotás. Ami történik velük konkrétan, az nyilván a fantázia terméke, mert biztosan emlékeznék egy sorozatos gyilkos klopfolásra.

Más kérdés, hogy ami általában történik a szereplőkkel, az maga a szerző által interpretált színtiszta valóság. Én sem akarok teljesen elszakadni a való világtól, de Kulcsár mintha a forsythi úton járna, s a körülményeket, a társadalmi és a szervezeti közeget, a működési mechanizmusokat az élvezetig fajuló precizitással igyekszik leírni. Élek a gyanúperrel, hogy ez volt az elsődleges célja, vagyis bemutatni a szocializmus politikai szempontból leszálló, kulturális szempontból virágzó periódusának Magyar Rádióját, s a fejbe vert kollégákkal inkább csak be akart csalni bennünket ebbe a világba.

A rádió igen speciális mezeje volt az életnek önmagában is, de természeténél fogva kapcsolódott össze a teljes magyar élettel. Így a szerző a maga érdeklődésének megfelelően szemezgethetett a be­­mu­­tatható világok között, mert a krimibe szabadon válogathatott gyilkost, áldozatot, tanút vagy véleménynyilvánítót a magyar népzene világától az angolai háború harcosaiig, mert a rádióban mindennel foglalkoztak. Ehhez még kapcsolódnia kellett a rendőri világnak, mert a rendőrséget választotta Kulcsár nyomozni, nem valamely oknyomozót.

Aztán eljött a pillanat, amikor már a magyar valóságról nagyon sokat tudtam, a bűnügy viszont csak nem akart megoldódni, s akkor elkezdtem izgulni, hogy nehogy banális vége legyen. Mert minden érdekes benne, de ha a vége pimfli lesz, akkor ez marad meg szájíznek, azt meg ezek után már nem akarnám. Nos, nem lett banális vége, bár a hegeli különöst nem sikerül benne felmutatni. Annyi baj legyen.

10:24

Benjamin Appl világhírű német bariton és Villányi Dániel zongoraművész Franz Schubert Téli utazását adja elő a magyarországi deportálások 80. emlékévének kiemelt eseményén az Óbudai Zsinagógában szeptember 30-án 19 órakor. A koncert meglepetést is tartogat, hiszen Schubert kuriózumnak számító kórusművét, amelyet a 92. zsoltár héber szövegére komponált e koncert kedvéért tanulta meg Benjamin Appl.

09:40

Ady Endre és Léda kapcsolatának egyik tragédiája, hogy Léda 1907-ben halva született kislányt hozott a világra. Bár egyértelmű bizonyítéka nincs, Ady magáénak érezte a gyermeket. Néhány évvel később, már Ady halálát követően, szárnyra kapott a pletyka, hogy a költőnek van egy fia.

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!

A rendező arra vágyik, hogy a munkája valamiféle hatást keltsen, ellenkező esetben nem sok értelme van bármit csinálni. Hogy a politika a jelenlegihez hasonló szintű feszültséget kelt majd a színházban arra nem számított – többek között derült Réczei Tamás Dobd be magad! című, exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható műsorából, melynek vendége Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezője volt. Ne hagyja ki!