Furcsa érdekesség derült ki a világhírű magyar zenészről

Fráter László a világ egyik legkiválóbb csellistája, a Mexikói Állami Konzervatórium alapítója és főigazgatója évtizedeken át nem tudta, hogy hol született. Azt tudta, hogy magyar, erre mindig büszke volt.

2012. május 11., 11:45

Járta a világot, koncertezett szinte minden országban és közben a származását firtató kérdésekre mindig azt válaszolta, hogy magyar vagyok. Ettől természetesen azonnal otthon érezte magát bárhol a világon, hiszen magyar zenész a világ minden zenekarában volt van vagy lesz. Története egyszerre meghökkentő és érdekes, kisebb tanulmány a múlt század magyar emigrációjáról.

1956-ban ment el a család Németországba. Az akkor 8 éves Lacika itthon csellózott, valahol vidéken. Pár éve Budapesten járt, - magas hazai kitüntetést kapott zenei munkássága és oktatói tevékenysége elismeréseként -, és napokig jártuk a várost hátha felismer egy ismerős helyszínt, egy épületet, egy villamos vonalat, egy cukrászdát. Semmi. Pedig úgy emlékezett, hogy akkor feljöttek Pestre és innen teherautóval indultak neki a nagyvilágnak. Később kutattunk az adatai alapján, ugyancsak semmi. Útlevelében mindig úgy szerepelt a születési hely, hogy Belgrád, ám ezt annak tudta be, hogy Jugoszlávián keresztül hagyták el az országot és a német befogadó táborban az új okmányok kiállításánál az egész család ezt diktálta be. Nem voltunk szerencsések az interneten sem. Fráterekből van több ezer, a Svájcban élőknek még klubjuk is van, csak éppen az ő szüleiről nem akart tudni senki.

További részletek a

Latimoporton!

2024. november 11., 14:51

„Ha Márton fehér lovon jön, enyhe tél, ha barnán, kemény tél várható” – így szól a Márton-napi jóslat. Eszerint kemény telünk lesz. De mit is ünneplünk Márton-napkor és milyen szokások, hagyományok kapcsolódnak hozzá?