Félévet értékel a Magyar Színházi Társaság elnöke
„Elemi érdekünk az összefogás, az egymás iránti tolerancia, a közös fellépés az olyan döntések vagy szándékokkal szemben, melyek színházi életünk további romlásához vezethetnek” – írja a 2011/12-es szezon első félévét értékelve a Magyar Színházi Társaság elnöke, Csizmadia Tibor.
A félév történéseiből Csizmadia kiemeli az Új Színház ügyét, mint a legsúlyosabb problémát. Hangsúlyozza azt is: a Magyar Színházi Társaság, a szakmai összefogást szem előtt tartva, a korábbiakhoz hasonlóan kezdeményezően lépett fel, különböző témákban a Magyar Teátrumi Társaság felé. Ezt bizonyítandó, a Társaság nyitott arra, hogy jobban bevonják a Teátrumi Társaságot a POSZT előkészítésébe, lebonyolításába. Az elnök felidézi: többször felszólaltak – legtöbbször levelek formájában – a szakmát érintő negatív jelenségek ellen. A teljesség igénye nélkül: miskolci pénzelvonás; a székesfehérvári igazgatói pályázat kérdése, az elsősorban a független szférát érintő zárolt pályázati pénzek.
Csizmadia Tibor és Márta István képviselte a Társaságot Gyergyószentmiklóson, a Nemzetiségi Színházi Kollégiumon, ahol a magyar nyelvű színházak kívántak létrehozni egy olyan szervezetet, mely fellép majd közös szakmai érdekeik védelmében. A miskolci színház ügyében meghallgatták Halasi Imre igazgatót, és foglalkoztak a megyei fenntartású színházak helyzetével is. Folyamatosan napirenden volt egy, a félév elején felmerült szakmai konferencia tematikájának kialakítása. Úgy határoztak: ezt a Teátrumi Társasággal közösen érdemes megszervezni. A tervek szerint 2012. január 16-án indítanának egy majdnem egész napos rendezvény keretén belüli beszélgetés-sorozatot a Gödörben, színészsorsról, intézményrendszerről, finanszírozásról, Színház a Gödörben címmel. A két Társaság egyeztetett a NEÉT delegáltak ügyében is. A megállapodás értelmében az előadó-művészeti szervezeteket Hegedűs D. Géza, Máté Gábor, Balázs Péter és Szűcs Gábor, a szakmai szervezeteket pedig Csizmadia Tibor képviseli - írja a
7óra7.Csizmadia felidézi: fontosnak tartottak levelet írni az NKA-ban történő változások – az önálló színházi kollégium megszűnése – ellen. „Személyesen is tárgyaltunk L. Simon Lászlóval, nem csak erről a kérdésről, hanem általában a színházi helyzetről, a kilátásokról. Már itt felmerült annak a kérdése, hogy mi lesz azoknak a színházaknak a sorsa, amelyek jövőre semmilyen állami támogatást nem kapnak. Továbbra is segítségünket ajánlottuk a döntéshozóknak – de tapasztalnunk kell, hogy napjainkban nem nagyon számítanak a civil szakmai szervezetek munkájára” – fogalmaz az összefoglaló.
Zajlanak a jövő évi POSZT előkészületei. A négy válogató: Lőrinc Kati, Rockenbauer Zoltán, Zappe László, illetve Bicskei István folyamatosan látogatják az előadásokat. Továbbra is várják – január közepéig – a színházak ajánlásait. A Társaság elnöksége tovább folytatja a tárgyalásokat Márta Istvánnal és a TT vezetőivel annak érdekében, hogy minél szélesebb körű programot tudjanak a 2012-es Fesztiválra összeállítani. A POSZT helyszíne biztos, az érintettek egyetértenek abban, hogy megfelelő anyagi támogatást kell kapnia mind a város, mint pedig a minisztérium részéről.
Az NKA új előadó-művészeti szakkollégiumába a felkért kilenc szakmai szervezet, így a Színházi Társaság is, december 20-án egyeztetett és tette meg javaslatát a tízfős kuratórium összetételére. Szőcs Géza államtitkártól azt kéri a Társaság, hogy a középdíjak eldöntésénél térjen vissza a korábbi módszerhez, és egy nagyobb, a színházi szakma minden területét lefedő kuratórium döntsön a Jászai Mari-, Nádasdy- és Blattner-díjakról.
Csizmadia beszámol arról is, hogy a Társaság titkársága alkalmazkodva az egyre romló anyagi körülményekhez, szigorú megszorításokat léptetett életbe. Megvált két munkatársától, s az épületen belül egy kisebb, alacsonyabb bérleti díjú helyiségbe költözött.
„Nem túl rózsás helyzetről tudunk beszámolni, és kicsi az esély rá, de bízunk benne, hogy az elkövetkező naptári év kevesebb problémát hoz majd a színházainknak, a színháziaknak és a színházat szerető közönségnek. Ehhez kívánunk mindenkinek kitartást, összefogást, jó egészséget és sikeres előadásokat” – zárja félévi összefoglalóját a Magyar Színházi Társaság elnöke.