Feléből mennyit enged?

2012. szeptember 15., 20:00

Vásárra vittem a bőrömet. Pontosabban vásárba. Még pontosabban a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum új kiállítására, amely a magyar vásár- és piactörténetbe enged bepillantást. Van ott minden, mint a vásárban: szófejtéstan (vásárnap – vasárnap és ennek következményei), vásárfajták (időszakok és áruk mentén szeletelve), piactörténet (benne egy budapesti vásárcsarnok-történet is), a vásári szokások és hagyományok áttekintése (részlet egy vásári vándoráruló vándorverséből: „Erre-erre ifiasszony, más boltosra ne hallgasson! Az én nevem Olcsó János, kinek híre általános. Van itt minden, ami kék, babos kendő, hupikék! S milyen olcsó, hallja csak, csak egy pengő, csak, csak, csak!” Nem mondom, a végére esik a lendülete, de azért egészen figyelemreméltó kis dalocska ez, képzeljék el egy halom mézeskalács, csizma vagy zsákbamacska között).


Informativitásban tehát nincs hiány a kiállításon, Jolsvai kolléga (akivel ezúttal együtt tekintettük meg a tárlatot) boldogan rakosgatta a krumplikat és a hagymákat a piaci mérlegre, és tátott szájjal nézte a Ludas Matyi vásári jelenetét, és mindennel nagyon meg volt elégedve (az az igazság, hogy a helyiek fölismerték mint híres embert, azért nem bírt magával), én azonban szívesen vettem volna még egy kis interaktivitást (lepényevés, zsákban futás), és a sok reprodukció helyén is örömmel láttam volna eredeti tárgyakat: tizenkilencedik-huszadik századi mesterek festményeit például a vásár témakörében.

De ne legyünk telhetetlenek: ha vásárfiára ily módon nem is tehetünk szert, vásárlányáról nem is beszélve, a kiállítást így is kár lenne kihagyni.

Utolsó útjára indult az ország véleménydiktátor celEBje, Demény, az imádnivaló, „kötsög” vizsla, akinek mindig mindenről volt véleménye. Magos Judit, aki könyveket írt Deményről, közösséget épített a sajátos karakterű kutyája követőiből, kedden közölte a közösségi médiában, hogy Demény átkel a szivárványhídon.