Felavatták a neves színész emléktábláját

Emléktáblát avattak Szathmáry István színész, érdemes művész tiszteletére egykori lakóháza falán Budapesten, a XIII. kerületi Radnóti Miklós utcában.

2011. október 20., 16:42

A Vígszínház és a XIII. kerületi önkormányzat ünnepség keretében tisztelgett a színművész emléke előtt szerdán: egykori lakóhelyén, a Radnóti Miklós utca 19/B számú ház homlokzatán helyezték el Szathmáry István emléktábláját. A népszerű művész 1951-től 1988-ig, haláláig lakott a házban – közölte a kerületi önkormányzat sajtóreferense az MTI-vel.

Az eseményen Eszenyi Enikő, a Vígszínház igazgatója, színész-rendező és Hegedűs D. Géza színművész, a kerület díszpolgára mondott beszédet. Az önkormányzat nevében koszorút helyezett el Holopné Schramek Kornélia alpolgármester - írja a

7óra7.

A színház tájékoztatása szerint Eszenyi Enikő úgy fogalmazott: „Ma egy olyan embernek állítunk emléket, aki soha nem távozott el. Mert Te, Szatyi bácsi, maga voltál az élet és a jóság. Ahogy egy régi bölcs írta: azokból lesznek a legjobb emberek, akiknek »kedvük is van jónak lenni«. És – tegyük hozzá – azokból lesznek a legnagyobb színészek is, még a legkisebb szerepekben is, akiknek kedvük és energiájuk van nagynak lenni. Te ilyen voltál, Szatyi bácsi: mindig megőrizted a kedved, a kedélyed, az energiád, az életszereteted, színpadon és civilben egyaránt – a legnehezebb időkben is”.

A színház közleményében Kornis Mihályt is idézi, aki szerint „epizodista: a kis szerepeket játszó nagy színész neve. Minél jobb a színház, annál fontosabb művész az epizodista…”. Jó epizodistából a közhiedelemmel ellentétben kevés van, Szathmáry István ilyen volt – olvasható az összegzésben.

A színlapokon és filmográfiákban többnyire Szatmári vezetéknéven szereplő, ám anyakönyve szerint Szathmáry István Budapesten született 1925. július 30-án. A Színművészeti Akadémiát 1946-ban végezte el, majd a Nemzeti Színház szerződtette. A Szegedi Nemzeti Színház tagja 1947-től 1949-ig, 1949-től 1951-ig ismét a Nemzeti Színházban játszott. A Magyar Néphadsereg Színházába, a mai Vígszínházba Várkonyi Zoltán vitte magával 1951-ben, a színháznak haláláig tagja volt.

Fanyar humorral, kitűnő karikírozó képességével számos epizódszerepben nyújtott sikeres alakítást. Játszotta sok más mellett Ottót (Katona: Bánk bán); Bulanovot (Osztrovszkij: Erdő); Deskét (Mesterházi: Pesti emberek); Lobyt (Dürrenmatt: Az öreg hölgy látogatása); Wagnert (Goethe: Faust); Lehmann kapitányt (Szigligeti: II. Rákóczi Ferenc fogsága); Vinnie-t (Simon: Furcsa pár); az orvost Williams: A vágy villamosában; Charleyt Miller: Az ügynök halála című darabjában; Salvatort a Csókos asszonyban és a doktort Vitrac: Viktor, vagy a gyerekuralom című művében. Tehetségét a színpadon túl több filmben és tévéjátékban is kamatoztatta – például a Szomszédok című tévésorozatban is szerepelt haláláig. Szívesen szinkronizált is, ő kölcsönözte a hangját C3PO-nak a Csillagok háborúja IV. és V. epizódja, Louis de Funèsnak a Felszarvazták őfelségét!, Nigel Hawthorne-nak a Gandhi, illetve Charles Durningnek az Aranyoskám és a Lenni vagy nem lenni hetvenes-nyolcvanas években készített szinkronjaiban. Munkásságát 1988-ban érdemes művész kitüntetéssel jutalmazták.

Színészi sikerei mellett Szathmáry István neve újságíróként, novellistaként is ismertté vált. A Mestersége színész című tévésorozatban 11 színésztársával készített bemutató riportot. Színészekről, színészemlékeiről hangulatos cikksorozata jelent meg a Film Színház Muzsika hasábjain. Portréi, anekdotái nem csupán a színházi világ legfényesebb csillagairól szóltak, pályakezdő színészek és idős statiszták léptek ki általa az ismeretlenségből. „Nem az üstökösökről akarok mesélni, hanem a pislákoló fényű, időnként fel-felcsillanó apró csillagokról. Nélkülük szegényebb volna az égbolt” – írta az 1989-ben megjelent, A kis csillag is csillag című kötetében. Szathmáry István Budapesten, 1988. december 28-án hunyt el.

Felesége, Szatmári Liza – aki szintén a Vígszínház társulatának tagja 1951 óta – 2008-ban férje emlékére díjat alapított, A kis csillag is csillag elnevezésű elismerést évente egy művész nyerheti el kiemelkedő epizódalakításáért.

Utolsó útjára indult az ország véleménydiktátor celEBje, Demény, az imádnivaló, „kötsög” vizsla, akinek mindig mindenről volt véleménye. Magos Judit, aki könyveket írt Deményről, közösséget épített a sajátos karakterű kutyája követőiből, kedden közölte a közösségi médiában, hogy Demény átkel a szivárványhídon.