Bűnös-e a táj? – Armando és a holokauszt emlékezete

A művészetek és a holokauszt viszonyát elemző számos könyv és tanulmány szerzője, a leideni egyetem irodalomprofesszora, Dr. Ernst van Alphen osztja meg gondolatait 2014. november 27-én a Holokauszt Emlékközpontban.

2014. november 24., 09:44

Kutatásai a modern és posztmodern irodalomra – és annak a képzőművészettel mutatott kapcsolódásaira – összpontosítanak. Az esemény a Hollandia, Királyság! programsorozat keretében jön létre, a Holland nagykövetség támogatásával.

Az előadó külön figyelmet szentel a holokauszt irodalmi és képzőművészeti megjelenítésére. Miért fontos ez számára? Mint ahogy azt az 1995-ben megjelent „Megragadott történelem: A holokauszt hatásai a kortárs képzőművészetre, irodalomra és elméletre„ című tanulmánya előszavában kifejti: „Az oktatás, amelyben részesültem nem tudatosította bennem a holokauszt jelentőségteljességét, a holokausztot feldolgozó művek voltak azok, amelyek végül is rádöbbentettek az emberiség történelmének ezen apokaliptikus fejezetére.”

Ez a személyes felismerést alkalmazva kutatja a holokauszt emlékezet irányzatait, amelyek nem történeti, hanem a művészi képzelőerő szemszögéből közelítenek a témához, ezzel eltérve a hagyományos emlékezet-gyakorlattól.

Budapesti előadása elsősorban Herman Dirk van Dodeweerd, művésznevén Armando munkásságával foglalkozik. Ez a jelentős festő, szobrász és szépíró 1929-ben születtet Amszterdamban. Ifjúságát Amersfoortban, egy náci koncentrációs tábor közelében töltötte. Ez a hatás – amely későbbi képein és írásaiban is tetten érhető – mély nyomot hagyott benne.

Amersfoortban 1998-ban nyílt meg az Armando Múzeum, ahol életművének jelentős darabja látható. 1990-ben járt Magyarországon, a Műcsarnok önálló kiállítást rendezett számára.

A Holokauszt Emlékközpontban tartott rendezvénnyel szinte egy időben a leideni egyetem professzorai a világ számos más pontján is tartanak úgynevezett „Cleveringa-előadásokat". Ezzel emlékeznek meg egykori kollégájuk, Cleveringa jogprofesszor bátor beszédére, amellyel 1940. november 26-án a megszálló németekkel szemben kiállt zsidó származású kollégáiért.

Az esemény a Holland Királyság budapesti nagykövetsége támogatásával a Holokauszt Emlékközpontban kerül megrendezésre 2014. november 27-én, 18 órai kezdettel. A szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak, a korlátozott helyek miatt a jelentkezést a regisztracio@hdke.hu e-mail címen várják.

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.