Meghalt a többszörös Oscar-díjas dalszerző

Elhunyt 93 éves korában szombaton Los Angelesben Marilyn Bergman dalszerző, aki férjével, Alan Bergmannal több száz filmbetétdalt írt, köztük az Ilyenek voltunk és a Yentl című filmek Oscar-díjas számait.

2022. január 9., 16:24

Szerző:

Férje mellette volt mikor elhunyt. Halálát légzéselégtelenség okozta, de nem szenvedett Covid-19-ben – közölte szóvivője, Jason Lee.

Az 1958-ban összeházasodott Bergmanék a legtartósabb, legsikeresebb és legtermékenyebb dalszerző párosok közé tartoztak, filmes, televíziós és színpadi munkákat is vállaltak. Olyan zeneszerzőkkel dolgoztak együtt, mint Marvin Hamlisch, Cy Coleman és Michel Legrand, és a világ legnagyobb énekesei, Frank Sinatra, Barbra Streisand, Aretha Franklin és Michael Jackson énekelték számaikat.

Ők írták Streisand és Neil Diamond számára a You Don't Bring Me Flowers című duettet, Sinatra Nice 'n' Easy című számát, és a Dean Martin által előadott Sleep Warm című dalt.

De leginkább a filmekhez írott betétdalaik révén váltak ismertté. A Barbra Streisanddal és Robert Redforddal forgatott Ilyenek voltunk főcímdaláért kapták egyik Oscar-díjukat. A másik kettőt pedig a Windmills of Your Mind (A Thomas Crown-ügy) és a Yentl filmzenéjének elismeréseként vehették át az amerikai filmakadémiától.

Két Grammy-díjat és négy Emmy-díjat is kaptak, és beiktatták őket a Dalszerző Hírességek Csarnokába.

Marilyn Bergman halálhírét számos pályatársa megrendülten fogadta. A közösségi médián Quincy Jones tehetségét és emberi nagyságát méltatta.

Norman Lear, a Maude és a Good Times tévésorozat alkotója a Twitteren búcsúzott tőle. "Azoknak, akik szerették Bergmanék dalszövegeit, Marilyn ma magával vitt egy kis darabot a szívükből és a lelkükből" – írta.

Marilyn Bergman volt az első nő, akit beválasztottak az Amerikai Zeneszerzők, Szerzők és Kiadók Társasága tagjai közé, majd később az elnöki posztot is betöltötte. Ő volt a Kongresszusi Könyvtár Nemzeti Hangfelvétel-megőrzési Bizottságának első elnöke is.

Streisand egész pályafutása során Bergmanékkal dolgozott, több mint 60 dalukat vette fel, és egy egész albumot is szentelt a dalaiknak. Az Oscar-díjas színésznő és énekesnő szombaton egy olyan képet tett ki a Twitterre, amelyen a házaspárral együtt látható. Mint írta: "A dalaik időtlenek, akárcsak a szerelmünk. Nyugodj békében".

Streisandhoz hasonlóan Bergmanék is alsó-középosztálybeli brooklyni zsidók voltak. Ugyanabban a kórházban születtek, Alan négy évvel korábban, mint Marilyn, akinek lánykori neve Katz volt. Ugyanazon a környéken nőttek fel, és gyerekkoruktól rajongtak a zenéért és a filmekért. Mindketten Los Angelesbe költöztek 1950-ben, de csak néhány évvel később találkoztak, amikor ugyanannak a zeneszerzőnek dolgoztak.

"Írói vagy házastársi kapcsolatunk? Azt hiszem, mindkettő alapja a tisztelet és a bizalom, ami az írói partnerségben, az üzleti partnerségben vagy egy házasságban is nélkülözhetetlen" – nyilatkozta Marilyn a Huffington Postnak.
Férjén kívül közös lányuk, Julie Bergman gyászolja.

(Kiemelt képünk: Marilyn és Alan Bergman 2002-ben. Fotó: Wikimedia Commons/John Mathew Smith)

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.