Az Orbán-kormány lenézi a kultúrát, a közművelődésben mindenkire a külföld vagy a lassú éhhalál vár
A könyvtárosok, levéltárosok, múzeumok és művelődési házak munkatársai tizenöt éve kaptak idehaza utoljára érdemi béremelést. Ehhez 2009-ben hozzájött még ugyan 1-1,5 százalékos emelés, de ez az infláció kompenzálására sem volt elég. A Fidesz-kormány sem változtatott a közalkalmazotti bértáblán, helyette ágazatonként eltérő életpályamodelleket vezetett be. Ahol ez is elmaradt, ott bérpótlékot adtak.
A kulturális szféra közalkalmazottainak azonban ez sem jutott. A Közművelődési és Közgyűjteményi Dolgozók Szakszervezetének követelésére végül a kormány az idei évre 15 százalékos kulturális bérpótlékot ígért.
Csóti Csaba szakszervezeti elnök a 168 Órának elmondta: számításaik szerint azonban a beígért pótléknál jóval kevesebbet kaptak a kollégáik.
– Áprilisban jeleztük ezt Balog Zoltán miniszternek, s írtuk azt is, hogy állami feladat lenne a kifizetések ellenőrzése. Hoppál Péter kulturális államtitkárnak is írtunk, de leveleinkre egyikük sem reagált. Ráadásul ez a pótlék is csak novemberig jár, nem tudjuk, mi lesz ezután. A 2018-as költségvetésben már nincs elkülönítve forrás erre a célra – hangsúlyozta Csóti.
Munkatársaik többségének fizetése nem haladja meg a bruttó 161 ezer forintos garantált bérminimumot. Ennyit kap a frissen érettségizett és a húsz éve pályán lévő diplomás is. A súlyos bérfeszültségeket a pár ezer forintos bérpótlék nem oldja meg, s úgy tűnik, ezt is elveszíthetik november után. A közművelődési szakemberek közül sokan elhagyják a pályát, vagy külföldre mentek, ahol bölcsészdiplomával akár az üzleti szférában is elhelyezkedhetnek. Eközben itthon közmunkásokkal töltik fel az állami, megyei múzeumokat, könyvtárakat. Csóti Csaba szerint ez is megmutatja, valójában mennyire lebecsülik kormányzati szinten a kultúrát.