Attasék és hírszerzők

A szecessziós Gresham-palota történelmünkben is emblematikus. A Jaffa Kiadó jelentette meg A Gresham a nácik ellen című könyvet, amelyet Szelke László történész, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem adjunktusa írt.

2016. június 13., 08:15

Több mint másfél évtizedes kutatómunkája olvasmányos „épülettörténeti nyomozás” a 19. századtól a második világháborúig. A Greshamban működött – egyebek mellett – a liberális párt fő klubja, no meg az értelmiségi humor ismert fóruma, a Pódium Kabaré is. De megkerülhetetlen helyszíne volt az antifasiszta ellenállás köreinek is. Írók, újságírók, attasék, hírszerzők és kémelhárítók ugyancsak megfordultak itt. Volt benne kávéház és szerkesztőség úgyszintén.

A történész a 168 Órának azt is elmondta: a Gresham a pesti belvárosban könnyen megközelíthető. Egykor fiáker- és konflis-, majd taxiállomás is kiépült ott. A Gresham központivá vált – nem csak a helyszíne kapcsán.

– A magyar történetírásban egyre ismertebb a társadalomtörténeti, művelődéstörténeti szemléletmód és megközelítés. A jövőben nemcsak a közintézménynek épült vagy a jelenleg közintézményeket befogadó emblematikus épületeink, hanem a magáncélra épült bérházak és paloták történetének a kutatása is népszerűbbé válhat – véli Szelke László.

A Könyvhéttel kapcsolatos cikkeinket itt találja. Kattintson!

Utolsó útjára indult az ország véleménydiktátor celEBje, Demény, az imádnivaló, „kötsög” vizsla, akinek mindig mindenről volt véleménye. Magos Judit, aki könyveket írt Deményről, közösséget épített a sajátos karakterű kutyája követőiből, kedden közölte a közösségi médiában, hogy Demény átkel a szivárványhídon.