Attasék és hírszerzők

A szecessziós Gresham-palota történelmünkben is emblematikus. A Jaffa Kiadó jelentette meg A Gresham a nácik ellen című könyvet, amelyet Szelke László történész, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem adjunktusa írt.

2016. június 13., 08:15

Több mint másfél évtizedes kutatómunkája olvasmányos „épülettörténeti nyomozás” a 19. századtól a második világháborúig. A Greshamban működött – egyebek mellett – a liberális párt fő klubja, no meg az értelmiségi humor ismert fóruma, a Pódium Kabaré is. De megkerülhetetlen helyszíne volt az antifasiszta ellenállás köreinek is. Írók, újságírók, attasék, hírszerzők és kémelhárítók ugyancsak megfordultak itt. Volt benne kávéház és szerkesztőség úgyszintén.

A történész a 168 Órának azt is elmondta: a Gresham a pesti belvárosban könnyen megközelíthető. Egykor fiáker- és konflis-, majd taxiállomás is kiépült ott. A Gresham központivá vált – nem csak a helyszíne kapcsán.

– A magyar történetírásban egyre ismertebb a társadalomtörténeti, művelődéstörténeti szemléletmód és megközelítés. A jövőben nemcsak a közintézménynek épült vagy a jelenleg közintézményeket befogadó emblematikus épületeink, hanem a magáncélra épült bérházak és paloták történetének a kutatása is népszerűbbé válhat – véli Szelke László.

A Könyvhéttel kapcsolatos cikkeinket itt találja. Kattintson!

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.