Alföldi: Fáj, de Csurkával közösek a gyökereink
Ha a szélsőjobb azt akarja, hogy rá figyeljenek, akkor elkezd engem cseszegetni – mondja Alföldi Róbert a fn24.hu-nak adott interjújában. A Nemzeti Színház igazgatója úgy véli, egy művész csak liberális lehet, és Dörner György „okirat-hamisítással” nyerte el az Új Színházat.
„Nem hiszem, hogy azért lesznek jók az előadásaink, mert nácik tüntetnek a sarkon” - kezdi Alföldi, majd hozzáteszi, ugyan nem tesz a színháznak rosszat, hogy folyamatosan beszélnek róla, de az előadások amúgy is teltházzal futnak és rengeteg rangos külföldi meghívást is kapnak. A nézőink egyharmada fiatal. És maguktól jönnek, nem buszokkal hozzák ide őket. Olvastam olyan pályázatot, ahol meg volt jelenítve, hogy buszokkal hozzák majd a nézőket a színházba a hátországból - mondja a színész-direktor az Új Színház-ügyre célozva.
„Én nem vagyok fasiszta, nem írok antiszemita cikkeket, még soha nem volt olyan megnyilvánulásom, ami embertársaim bármilyen csoportját valamilyen okból másodrendűnek gondolja, mint ahogy Csurka István teszi. Csodálkoztam is Tarlós István meglepetésén, hiszen Csurka húsz éve ír ilyeneket. Meggyőződésem, hogy a főpolgármester nem olvasta a pályázatot” - vélekedik az igazgató, aki szerint Tarlós most már a mundér becsületét védi azzal, hogy nem vonja vissza döntését. A pályázat ráadásul a politikai-eszmei részén túl pedig rengeteg hazugságot tartalmaz, mondhatni „okirathamisítás” történt. „Képtelenség, hogy ilyen eszméket valló emberek, bármilyen kulturális intézmény élére kerüljenek. Meggyőződésem, hogy Csurkának fogalma sincs, hogy működik egy színház, hogy lehet 3-400 embert esténként bevinni oda. Olvasom, hogy magyar nóta estek lesznek… Szép!”
Alföldi azt is elmondta az interjúban, remek drámaírónak tartja Csurkát, ám darabjai - noha nem írói szempontból, de - picit porosak ahhoz, hogy a nemzet színházában bemutassák őket: a társadalom tart már máshol, mint amiről szólnak. „Az én mesterem, Horvai István rendezte Csurka darabjait a Pesti Színházban. Tehát bármennyire fáj, Csurkával közös szellemi gyökereink vannak. Neki velem, nem pedig nekem vele” - mondja Alföldi.
Az igazgató az áthallásokról is beszélt: „az Egyszer élünk gulágos jelenete nemcsak arról szól, hogy a mi előadásunkkal mi történt a Parlamentben, hanem arról, hogy olyan világban élünk, amikor a Parlamentben politikai erők nyilvánítanak véleményt esztétikai kérdésekben. Pártok mondják meg, hogy milyen esztétikai irányt kell képviselnie egy színházi előadásnak. Szerintem ennél elegánsabban nem lehetett volna reagálni erre az abszurd jelenségre.”
A teljes interjút
idekattintva olvashatja el.