Akció a pompéi vörös megmentésére
Siratjuk a Gladiátor iskola freskóit, de, úgy tűnik, senkit sem nyugtalanít, hogy a pompéi vöröset az idő és a nedvesség tönkreteszi – adja le a vészjelet Salvatore Granata nápolyi fotós, a színelemzés elismert szakértője.
Ez a vörös szín, amely elbűvöli a kutatókat és a látogatókat –mondja – nem közönséges szín. Tisztaságával megfogja a tekintetet, intenzitását nem lehet utánozni. A lapilli takarójából kikerülve, a nedvesség és egyéb atmoszférikus elemek, a fény, illetve a hibás megvilágosítások miatt azonban elszíntelenedik. Elindult egy visszafordíthatatlan folyamat, amelyet – ahol lehet – meg kell előzni.
Granata – aki arról is ismert, hogy ő jött rá: az úgynevezett „artemidoroszi papirusz” hamis – talált és javasolt egy praktikus és gazdaságos módszert a veszély elhárítására. Véleménye szerint digitális monitorozásra van szükség, amely ellenőriz minden egyes festményt. Eddig az ellenőrzéssel egyetlen alkalmazott volt megbízva, aki majd elmegy nyugdíjba és senki sem tudja megmondani, hogy a festmény színtelenedett-e.
Granata módszeréhez csak egy fényképezőgépre, egy számítógépre és egy Photoshop programra van szükség. Ezekkel az eszközökkel nagy felbontású képek készülnek, amelyeket meg lehet ismételni és össze lehet hasonlítani. Kimutatható velük még a 0,5 %-os színvesztés is, így idejében lehetne javítani a konzerváláson vagy hozzáfogni a restauráláshoz. Néhány hónapos tanfolyam után az alkalmazottak, vagy diákok is el tudnák végezni ezt a feladatot, mivel az igazi szakértői munka maga a szín elemzése. Az illetékesek ezzel a monitorozással minden nap képet kapnának festmények ezreinek állapotáról. A nagy felbontású fotók ezen kívül a festményeken eddig észrevétlenül maradt részleteket is felfedhetnék.
A pompei Murecina termákon látható jól konzervált pompéi vörös, amely az Erato a lanttal című festmény hátteréül szolgál.
A vörös festék alapja vasoxidból álló nem-szerves anyag, a hematit. Az antik Rómában sinoposis néven ismerték, utalva Sinoppe városára, ahol Plinius szerint először bányászták ki.
Olaszországgal kapcsolatos további írásokat a tuttoitalia.hu weboldalon olvashat.