A társadalom bölcsei
„Sokan úgy vélik, egyetlen igazságos dolog van az életben, ami mindnyájunkat utolér: a halál. Azt hiszem, nincs igazuk” – írja Krémer Balázs szociológus Mi is a kétségbeejtő abban, hogy tovább élünk? avagy Az idősödési válság és a halál egyenlőtlenségei című könyvében (Napvilág Kiadó). Merthogy a jövedelmi körülményeknél is nagyobb az egyenlőtlenség abban, ki meddig él.
– Az idősödéssel kapcsolatban számos mítosz él, de a tényekről nem akarunk tudni – mondja a 168 Órának Krémer, aki most minden adatot kegyetlenül elénk tornyoz az idősek élet-, jövedelmi és lakáskörülményeitől a nyugdíjreformok megoldatlanságáig.
A szerző szerint az idősekről fináncmegfontolások alapján beszélünk – „mennyibe kerülnek” – vagy édi-bédi kisöregekként.
– Pedig a társadalom érdeke az idős ember pályán tartása, aki már nem a fiatalok útjában álló probléma. Nyugaton hetvenéves koráig ítélkezhet a bíró, hiszen csak bölcsebb lesz – teszi hozzá a szociológus.
De vigyázat, azt is felveti a szerző: miért kell a teljes jövedelmét kompenzálni annak, aki kora ellenére tud dolgozni? És biztosan egységes nyugdíjkorhatárra van szükség, amikor tudjuk, a képzetlenebbek hamarabb halnak, gyorsabban elkopnak a munkában? Hiánypótló kérdések. Hiányzó kormányzati válaszok.