A rádayzmus dicsérete

2012. július 12., 09:43

Ráday Mihálynak lenni azért jó, mert sűrűn történnek az emberrel a dolgok. Hol kinevezik, hol meg kirúgják; időnként egekig magasztalják, majd pocskondiázzák, hogy aztán kisvártatva kitüntessék, miközben a műsorát hol ide, hol oda pakolják az adásrendben, a leglehetetlenebb időpontokat találva ki számára. Végül pedig úgy szüntetik meg ezt a három évtizedes nemzeti hagyományt, hogy aztán tizenhétezer támogató aláírás ellenére se kerüljön soha többé képernyőre. (No igen, kell az adásidő a nemzeti fő[gyűjtő]csatornán a nemzetiszínű néphülyítésnek.) Ám mindezt kellő tisztelettel teszik, hiszen az alany szakmailag kikezdhetetlen: ha kell, bérházat, kastélyt, máskor körhintát ment, szavára a hatalom címert, lámpaoszlopot cserél, az új tulajdonos pedig korhű állapotban állít helyre kávéházat, fürdőt, vagy amit addig csak ellopni próbált: egykori gyárépületet.

Ráday körül mindig is zümmögött egyfajta sajátos zaj. Ez élteti őt. Mostanában is csak egyvalami történt vele szinte csendben: titokban hetvenéves lett. Jó ok, megfelelő alkalom arra, hogy számvetést készítsen az ember. Vagy ha nem ő, hát tisztelői, barátai vállalják a feladatot, amelyet a politika hol Kossuth-díjak és középkeresztek adományozásával, hol pedig a pofonok és a látványos ülepen billentések módszerével gyakorol.

Ráday hetven lett, és ebben a kötetben – felesége titkos szervezkedése nyomán – félszázan írtak róla laudációt: jegyzetet, tanulmányt, visszaemlékezést, méltatást, baráti ölelésnek, kézfogásnak számító komoly és tréfás sorokat. A szerzők olyanok, akik valamiképpen kötődnek korunk e nem veszélytelen életformájához: az előre megfontolt szándékkal elkövetett és emelt fővel vállalt rádayzmushoz. Hírlapíró, szépíró, irodalom- és művészettörténész, kiadótulajdonos, muzeológus, műemléki szakember, építész, zenész, tévés, ma már rádiózó volt politikus, politológus, állatkerti nagyragadozó-ápolóból lett képzőművész, tévés kvízmester és kávéházbúvár írásai köszöntik az operatőr-rendező-szerkesztő-műsorvezető-művészettörténész-városvédő – és ki tudja még, mi minden – Rádayt. Válogatott csapat. Olvassák írásaikat, mert nemcsak a Ráday Művek nevű, mindig dörmögő kultúrkombinát és a szerzők kapcsolatáról esik szó bennük, hanem erről az egész, nyomorult korszakról és jobb sorsra érdemes önmagunkról is. Ezúttal Ráday ürügyén.

(Ráday Mihály hetven. Libri Könyvkiadó.)

Utolsó útjára indult az ország véleménydiktátor celEBje, Demény, az imádnivaló, „kötsög” vizsla, akinek mindig mindenről volt véleménye. Magos Judit, aki könyveket írt Deményről, közösséget épített a sajátos karakterű kutyája követőiből, kedden közölte a közösségi médiában, hogy Demény átkel a szivárványhídon.