A megértés versei

A József Attila-díjas Lackfi Jánosnak idén jelent meg Szóvihar című válogatott verseskötete. Ebből a szerző kihagyta egyik, még 2000-ben írt könyvecskéjének költeményeit. Az Öt seb verses mű – tizenhat év után – most újra, külön kiadásban kerül az olvasók elé. A Szent István Társulat, az Apostoli Szentszék Könyvkiadója jelentette meg.

2016. június 11., 08:47

Az Öt seb tematikus versei váratlan nagy sikert arattak annak idején: a könyv azonnal elfogyott a boltokból. A különleges lírai vállalkozásban Lackfi öt szent – Pál apostol, Remete Szent Antal, Szent Ágoston, Szent Ferenc, Szent Margit – hangjain szólal meg.

A magyar költészet egyik legrégebbi hagyománya az istenes vers. Lackfi sorait áthatja a belső meditatív csend. Szakrális szövegei nélkülöznek minden giccses pátoszt. Ha nem tudnánk, hogy szentek beszélnek, azt is hihetnénk, hétköznapi emberek osztják meg velünk legszemélyesebb gondolataikat, érzéseiket. Lackfi János „Isten nélküli istenes verseinek” főszereplői olyan személyek, akik az élet felszínes forgatagából a létezés magasságaiba emelnek.

Bár az öt seb a keresztre feszített Megváltó sebeit is jelképezi, mégsem a bűnt és a fájdalmat idézik fel, hanem kaput nyitnak lélektől lélekig.

– Amikor a könyvem annak idején megjelent, egyetemi szemináriumokra hívtak beszélgetni, az Élet és Irodalomban pedig Toplistás szentek címmel kritikát írtak róla. Mostanság az alkotói betakarítások időszakát élem, újra megjelennek régi írásaim. Úgy éreztem, az Öt seb rövid, Pilinszky János nyomdokait követő versei csak külön térben tudnak együtt hatni. Különös időutazás nekem is újraolvasni ezeket a verseket, de érdemben semmit nem változtattam rajtuk – mondja a 168 Órának Lackfi János.

Mindig is úgy képzelte, a szentek nem aszketikus, komor lények, hanem olyan emberek, akik nagyon is tudtak élni:

– Lehet, hogy a mai fogyasztói kultúrában furcsa, de ők a lemondásaikkal együtt is teljes életet éltek.

A könyv fontos üzenete: csakis kölcsönös megértéssel gyógyíthatjuk be közös sebeinket.

A Könyvhéttel kapcsolatos cikkeinket itt találja. Kattintson!

Benjamin Appl világhírű német bariton és Villányi Dániel zongoraművész Franz Schubert Téli utazását adja elő a magyarországi deportálások 80. emlékévének kiemelt eseményén az Óbudai Zsinagógában szeptember 30-án 19 órakor. A koncert meglepetést is tartogat, hiszen Schubert kuriózumnak számító kórusművét, amelyet a 92. zsoltár héber szövegére komponált e koncert kedvéért tanulta meg Benjamin Appl.

Ady Endre és Léda kapcsolatának egyik tragédiája, hogy Léda 1907-ben halva született kislányt hozott a világra. Bár egyértelmű bizonyítéka nincs, Ady magáénak érezte a gyermeket. Néhány évvel később, már Ady halálát követően, szárnyra kapott a pletyka, hogy a költőnek van egy fia.

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!