A Magyar Rapszódia nem repül a Liszt Ferenc reptérről

Tudta, hogy többszörösen díjnyertes, kézműves magyar bonbont is készítenek Liszt Ferenc emlékére? Világszerte ismert delikátesz lehetne, örömmel vinnék a turisták is szuvenírnek, de egyelőre kevés helyen lehet kapni. Pedig néhány nap, és vége a Liszt-évnek…

2011. december 25., 12:53

Igen, Liszt-év volt, méghozzá bicentenárium, vagyis a zeneszerző születésének 200. évfordulója, ám a bonbon születése sokkal régebbre datálható. A nyolcvanas évek közepén történt, hogy Gábor Sándor csokoládémester a Liszt-rapszódiákat hallgatva különféle ízeket idézett fel magában. Sebtében papírra is vetette a bonbonrecept vázlatát, majd folyamatosan érlelte. Ahogy ő mondja: görgette maga előtt, egyre inkább forralta, és rácsavarodott az ötletre, eközben pedig Liszt Ferencet kutatta.

– Akkoriban még nem volt ennyire a köztudatban, mi is az a hungarikum, de én már akkor arra gondoltam, hogy itthoni alapanyagokból kellene létrehozni ezt a bonbont – meséli Gábor Sándor. – Számomra Liszt Ferenc az az „őseurópai”, aki a jövő példája lehet: több országban élt Európában, több nyelven beszélt, ráadásul mindenütt sikeres volt. Az sem mellékes, hogy Liszt Ferenc neve és a magyar rapszódiái az egész világon ismertek, én pedig azt akartam, hogy mindenütt tudják, magyar termékről van szó.

Akik most felfedezik, gyakran azt hiszik, hogy a bonbonkülönlegesség a Liszt-bicentenáriumra született, pedig, ahogy a cukrászmester mondja, csak most jött el az ideje. Igaz, annak idején azt gondolta, hogy mire beköszönt az évforduló, a termék közismert lesz. Szakmai elismerésben nincs hiány, a termék hét érmet is nyert, mégis kevesen tudnak róla, legalábbis itthon. Budapesten csak néhány helyen lehet kapni, köztük a Liszt Múzeumban is, másutt nem. Az alkotó ugyan hangoztatja: – Nem az a célunk, hogy mindenütt fellelhető legyen, hiszen a Magyar Rapszódia Liszt Ferenc emlékére prémium termék, a megajándékozottnak is tisztában kell lennie azzal, hogy nem tömegcikket kap.

De a fogyasztó azért szívesen fellelné több helyen is. Úgy tervezték a bonbont meg a csomagolást is, hogy könnyen, egyszerűen szállítható legyen, akár repülőn is, nem sérülékeny. Ideális emlék, ajándék Magyarországról. A Liszt Ferencről elnevezett nemzetközi reptéren azonban nem találja meg a turista

– Ez szinte magyar sajátosság – mondja Gábor Sándor. – Elképzelhetetlen, hogy a Mozartról elnevezett csokoládét ne lehessen megvásárolni a bécsi reptéren. Budapesten, a Liszt Ferenc repülőtéren nem rendeltek a Liszt Ferenc emlékére készült bonbonból, holott a termék a saját kategóriájában teljesen egyedülálló. Én gyártó vagyok, elkészítettem a terméket, de ha a kereskedő nem lát fantáziát benne, nem tudok mit tenni.

Külföldön viszont sokan látnak benne fantáziát, rendelik Tokiótól New Yorkig vagy Sidney-ig. – Hogyan fedezték fel például a japánok? – kérdem.

– Ebben nagy szerepe van a volt nagykövet úrnak – feleli a cukrászmester. – Amikor megismerte ezt a terméket, a szárnyai alá vette, és egy vásár keretében megkóstoltatta a japán fogyasztókkal. Én tartottam attól, hogyan értékeli majd egy más kultúra ezt az ízvilágot. Szerencsére nagyon tetszett nekik, egzotikusnak találták.

Hogy mi adja a Magyar Rapszódia Liszt Ferenc emlékére kézműves bonbon ízvilágát? A termék bejegyzett oltalom által védett. A csokoládébevonat alatt a lágy, gyümölcsös mézgrillázs töltelék Magyarország jellegzetes gyümölcseit tartalmazza: kajszibarackot, kékszilvát, szőlőt, vadmeggyet dióval, mézzel és pár csepp pálinkával. Ez a töltelék kifejezetten a Magyar Rapszódia számára készült, más termékben ilyen formában nem található.

A csomagolás is díjnyertes, mint kiderül, a zongorabillentyűzetet formáló doboz ötlete Gábor Sándoré volt, a cukrászmester ugyanis szereti az ízektől a csomagolásig megkomponálni a terméket. A csomagolás gyakorlati kivitelezését természetesen profi grafikus segíti. Van egydarabos kiszerelés is, ha valaki tényleg csak apró ajándékot vinne Magyarországról. De létezik olyan kartondobozos díszcsomagolás, amelyben mini CD-t is rejt az édességen kívül: Cziffra György előadásában csendül fel a II. magyar rapszódia, miközben több mint száz magyar tárgyú fényképeket nézhetünk a képernyőn. Aki pedig igazi luxusajándékot választana, De van olyan luxus díszdoboz is, amelyet valójában egy exkluzív Zsolnay-bonbonier, melyet kizárólag a Liszt-bonbon számára készít a gyár.

Az új hungarikum tehát már régen megszületett, időközben elérkezett és szinte el is múlt a Liszt-bicentenárium, a nagyvilágból már rendelik a Magyar Rapszódia Liszt Ferenc emlékére nevet viselő bonbont – már csak itthon kellene felfedezni.

Bővebb információkat a „Liszt-bonbonról”

IDEkattintva olvashat.

http://www.magyarrapszodia.hu/
www.gabrielcsokolade.hu

2024. november 11., 14:51

„Ha Márton fehér lovon jön, enyhe tél, ha barnán, kemény tél várható” – így szól a Márton-napi jóslat. Eszerint kemény telünk lesz. De mit is ünneplünk Márton-napkor és milyen szokások, hagyományok kapcsolódnak hozzá?