A magyar kérdés a zene ünnepén is

Bonn, Beethoven szülővárosa, minden ősszel magas színvonalú kulturális rendezvény-sorozattal adózik szülötte emlékének. Az idei Beethovenfest középpontjában Liszt Ference művészete áll – de ennek kapcsán a mai magyar közállapotok is napirendre kerülnek. A rendezők és a Deutsche Welle közszolgálati adó kerekasztal-beszélgetést rendez, a meggondolásból, miszerint „a magyar EU-elnökség lejárta után is figyelni kell a szabadságjogok magyarországi korlátozásaira.”

2011. szeptember 10., 14:52

A szeptember 9-én kezdődött és októberig tartó Beethovenfest sokrétű programjában a világ élvonalbeli európai és tengerentúli szólistái és zenei együttesei szerepelnek, köztük idén a Budapesti Fesztiválzenekar. A bonniak a hagyományos koncertek mellett mindig teret adnak a kiemelkedően tehetséges fiataloknak és a klasszikusok mellett a kortárs zenének. Nagy sikert arat újabb keletű „Look at Beethoven” című programjuk, amelyben fiatal alkotók rövidfilmekben, installációkban, videókban dolgozzák fel, mit jelent számukra a 21. században Beethoven. Vannak kiállítások, előadások, filmvetítések is. A bonni Beethoven-csarnok és a volt német főváros operája mellett a koncerteknek és az egyéb rendezvényeknek egykori kormányépületek, irodaházak is otthont adnak.

Az igen népszerű fesztivál az idei Liszt-emlékév keretében emlékezik meg arról, hogy a magyar születésű komponista 1845-ban, Beethoven születésének 75. évfordulóján, három napos zenei ünnepet rendezett a városban abból az alkalomból, hogy ott felavatták a mester szobrát.

A Beethovenfest lapjában a Festzeitschriftben Michael Kluth, az ismert német kultúrtörténész és filmdokumentarista méltatja Liszt Ferencet, felhívva a figyelmet a magyar születésű művész példás európaiságára. Kluthnak a rendszerváltás utáni Magyarországról készült igényes dokumentumfilmjeit, riportjait sorra mutatták be az elmúlt években német közszolgálati tv-adók. A szerző, aki munkássága révén beható ismereteket szerzett Magyarországról, a fesztivál lapjában arról is ír, hogy „ bizonyos ideje, de különösen a 2010 áprilisi kormányváltás óta, nacionalista, rasszista hangok hallatszanak. Jelentősen szaporodnak a támadások a kisebbségekhez tartozók, a zsidók, a romák, a homoszexuálisok ellen. Művészek, értelmiségiek, akik nem támogatják a kormány vonalát, elvesztik munkahelyüket. A Beethovenfest Liszt 200. születésnapja alkalmából sok magyar művészt, köztük romákat is meghívott. Egyidejűleg kötelességének érzi, hogy a magyar EU-elnökség lejárta után is figyelemmel kísérje a szabadságjogok magyarországi korlátozását – nem csak művészeti téren.”



A kérdésről a rendezvénysorozat vitafórumán
neves német, magyar és más személyiségek beszélnek majd a nyilvánosság előtt.

További írásokat olvashat Németországról a

www.ger - mania.huhonlapon