Zongorafesztivál a gyárcsarnokban
A német nehézipar egykori fellegvára, a Ruhr-vidék nyaranta muzsikától hangos. Elhagyott gyárcsarnokok is adják a helyszínt a világ legnagyobb és leghosszabb zongora-fesztiváljának, amelynek idei programjában Bartók zenéje is kiemelt helyet kapott: több száz duisburgi iskolást egy éven át avattak be a magyar mester muzsikájába.
A Ruhr-Zongorafesztivált immár 27. alkalommal rendezték meg. A világ legjobb pianistáit és az utánpótlás reménységeit felvonultató hosszú, húsz városra kiterjedő hangverseny-sorozat helyszínei között számos a rendhagyó: úgynevezett ipari műemlékek, elhagyott, átépített gyárcsarnokok, acélművek, kohók. Amint a tapasztalatok igazolják, a szokatlan környezet is tud megfelelő akusztikával szolgálni és a zene vas-traverzek, betonfalak alatt-között épp úgy el tud varázsolni, mint a legkorszerűbb koncert-teremben.
Az idei fesztivál jelmondata az „Északi hang” volt – egyúttal tisztelgés a finn mester, Jean Sibelius előtt, születése 150. évfordulója alkalmából. Koncertekkel emlékeztek meg a 100 éve elhunyt el Alekszander Szkrjábinról és az “északi hang” jeles képviselőjeként kiemelten szerepeltek Edvard Grieg művei is.
A fesztivál idei díját Hélène Grimaudnak nyújtotta át Franz Xaver Ohnesorg, aki évek óta szervezi, irányítja sikerrel az esemény-sorozatot, amelyet egyéni és alapítványi támogatók sora tesz lehetségessé. Grimaud kimagasló zongoraművészi teljesítményei mellett síkra száll mind az emberi jogokért, mint a környezet védelméért.
A díjjal egy fiatal pianistának járó ösztöndíjat a kitüntetett ajánlására az Amszterdamban élő, 13 éves Aidan Mikdad kapta, aki jövőre mutatkozik majd be a fesztiválon, amely általában nagy súlyt fektet a fiatal tehetségek bemutatására. Idén e támogatói program keretében, Schiff András ajánlására, három fiatalt hívtak meg: az Üzbekisztánból származó Roman Rabinovicsot, a macaoi Kuok-vai Li-t és a lengyel születésű, New -Yorkban élő Adam Golka-t.
A fesztivál zenei nevelési programja múlt évben jelentős díjat kapott „Egy év Ligeti György zenéjével” című projektjéért. E siker talaján idén Bartók Béla zenéjével foglalkoztak egy éven át Duisburg-Marxloh iskolásai, négy oktatási intézmény mintegy 400 diákja. A városrész jellegzetes a Ruhr-vidék szempontjából: délkelet-európai betelepülők gyermekei járnak ezekbe az általános – és középiskolákba, ahol most nem csak szolmizálni tanultak, de Bartók kapcsán más művészeti formákkal, a tánccal, a képzőművészetekkel is ismerkedtek.
Magdolna Wiebe