Zöldellő oázis London szívében
Londonban a múzeumok végtelen sorát találjuk, szinte nincs olyan téma, tárgykör, amelynek ne lenne múzeuma, így az sem meglepő, hogy ott, ahol 400 éve nyírják a füvet, kertmúzeum is van. Ebbe, a sokak által talán ismeretlen kis oázisba látogatunk most el.
Ha már lejártuk a lábunkat, megnéztük London legfőbb nevezetességeit és kimerültünk a nagyvárosi forgalomtól, érdemes betérnünk a St Mary középkori templomba és annak kertjébe. Ez a magas középkori falak mögött megbújó, a város szívében található botanikus kert igazi felüdülést nyújt.
Az angolok kert- és természetszeretete közismert, nyilván nem véletlen, hogy London legrégibb botanikus kertjét már 1763-ban megalapították, akkor elsősorban gyógynövények termesztése céljából és a patikusok számára. Ma egyedülálló, élő múzeum, mely egész évben nyitva tart.
Az elhagyott és romos St Mary templomot 1977-ben renoválták, így mentve meg a lebontástól. Itt található John Tradescant (1570 – 1638), az első híres brit botanikus szarkofágja, melyet körülvesznek azok a növények és virágok, amelyek négy évszázaddal ezelőtt az ő londoni kertjében virítottak. A fűszer- és gyógynövényeken kívül számos ritka növényt találunk, amelyeket egyébként nem látni Londonban. A kert szerelmeseit és még a kevésbé fogékony embereket is biztosan bódulatba ejti a pici kert illata és... bizony szaga.
Mert itt van például az Amorphophallus titanum (óriáskontyvirág vagy titánbuzogány), amelynek görög nevében szerepel a fallosz kifejezés, és sajnos... tanácsos befognunk az orrunkat, ha elhaladunk mellette. Viszont óriási, padlizsán lila és különleges – most már biztosan kitalálták, mire emlékeztető virága... – igazán ritka látvány. De említhetnénk a szeder- és eperfákat is. Ez utóbbi decemberben, mikor semmi sem virágzik, szinte lángol a maga égővörös gyümölcseivel. Említhetnénk még a Fritillaria imperialist, a császár koronát, aminek gyönyörű narancssárga virágai szinte vonzzák az ember tekintetét. A rózsaszínű gyöngyvirág (Convallaria majalis) pedig egyedülálló látványosság, amelynek finom illatát mindenki ismeri.
A gyönyörűen restaurált és felújított templom pedig a világ első kerttörténeti múzeumának ad helyet. Az állandó kiállítás bemutatja a 400 éves brit kertészkedés történetét. Láthatunk itt régi, 1800-as évekbeli kerti eszközöket, melyekből nem maradhat ki a „gentleman kertész sétapálcája”, melynek alsó végén különféle nyeső, vágó, ritkító szerkezetek vannak, így az úr sétát mímelve járhatta végig a kertjét és ápolhatta a növényeit. Van itt fűnyírót reklámozó plakát a ’60-as évekből, amelyen egy csinos nő magas sarkú cipőben nyírja a füvet... Az állandó kiállításon kívül számos időszaki kiállítást, vásárt és egyéb programokat szerveznek egész éven át.
A kicsi kert természetesen tavasszal és nyáron a legvonzóbb, de a kis kávézójába az év bármely időszakában beülhetünk és megkóstolhatjuk a különleges falatokat és süteményeket. Annak ellenére, hogy a falakon kívül szirénázó autók robognak el, a templom kertje csendes és békés. A madarak trilláját hallgatva üljünk ki a kicsi teraszra és kóstoljuk meg a múzeum valamelyik specialitását, az évszaknak megfelelő salátákat, vegetáriánus ételeket és a múzeum kertjéből származó fűszerekkel ízesített, helyben készített házi süteményeket.
Mielőtt távoznánk, ugorjunk be a múzeum butikjába, ahol virágmintás ásókat, hímzett levendulatartó zsákokat, ritka magokat, virágcserepeket, kertészettel foglalkozó könyveket és a kertészkedésben megfáradt izmainknak enyhülést adó krémeket is vásárolhatunk.
Elérhetőség:
Garden Museum
Lambeth Palace Rd, London SE1 7LB
Legközelebbi metróállomások: Westminster, Waterloo, Lambeth North vagy Vauxhall
Nyitva: Hétfő - péntek* 10.30 – 17.00
Szombat 10.30 – 16.00
*Minden hónap első hétfőjén zárva.
Jegyárak:
Felnőttek - £7.50
65 év felett - £6.50
Diákok - £3
16 év alatt ingyenes