Vita Magyarországról Baden-Württemberg parlamentjében
Baden -Württemberg tartomány parlamentjében szerdán vitát rendeznek „A magyarországi helyzet az alkotmánymódosítások után” címmel. A vita ellen Czukor József, berlini magyar nagykövet levélben tiltakozott, ám Guido Wolf, a parlament kereszténydemokrata elnöke közölte vele: a vitát megtartják s Czukor javaslatáról, hogy beszéljenek egymással a kérdésről, majd a parlament elnökségének júniusi ülése elé terjeszti. Mint most kiderült, a kormányát ért bírálatok miatt maradt el Orbán Viktor tél végére tervezett látogatása Stuttgartban.
A több, mint tízmillió lakosú tartomány Bajorország mellett Magyarország legfontosabb német gazdasági és politikai partnere. Az ehttps://168ora.publishing.hu/index.php?menu=cikkek&target=left#lőbbi mögött egy sor, hazánkban érdekelt nagy cég, köztük a Volkswagen és a Mercedes áll, ugyanakkor sok magyarországi német, a „svábok”, erről az országrészből vándorolt be századok előtt Magyarországra – majd kitelepítésük után ott találtak új otthont. Sokan ma is áldozatkészen ápolják a kapcsolatokat a régi hazával, rengeteg a személyes és a testvérvárosi kapcsolat.
A gazdag, hagyományosan konzervatív tartományt öt évtizeden át a kereszténydemokraták kormányozták, ám a 2011-es választásokon a Zöldek és a szociáldemokraták tudtak szerény többséggel kormányt alakítani. A CDU változatlanul a legerősebb párt, 29 százalékkal, a Zöldek 24.2, a szociáldemokraták 23.1. százalékot kaptak.
Mint a Südwest Presse megírta, a Mercedes ösztönzésére is hívta meg Wilfried Kretschmann, a Zöldekhez tartozó miniszterelnök Orbán Viktort. Kormányának Európa-ügyi minisztere, az SPD-hez tartozó Peter Friedrich, mindenesetre már az év elején közölte Czukor nagykövettel: míg Kretschmann szívesen látja Orbánt, találkozójukon fel kíván vetni vitatott kérdéseket is, mint a sajtószabadság magyarországi helyzete, vagy az ellenzék jogainak korlátozása. Ezek után A parlamenti vitát most, tekintettel a legújabb magyarországi fejleményekre, az SPD kezdeményezte. Claus Schmiedel, az SPD-frakció vezetője a magyar tiltakozásra kijelentette: „Ha a nagykövet felháborodik, akkor elértük, amit akartunk, akkor Magyarországon meghallották tiltakozásunkat.”
Levélváltás Tarlós Istvánnal
Egyébként a magyar kapcsolatok kérdése komoly dilemmát okoz a stuttgarti törvényhozóknak azért is, mert a tartomány és Magyarország együttműködik a Duna-stratégiában. Májusban a felsőoktatásban való együttműködésről tárgyalnak a magyar partnerekkel Heidelbergben. A gazdaság és az oktatás mellett egy sor más kérdésben van kooperáció, a feladatokról hosszú évek óta kormányközi vegyes-bizottság tárgyal.
Ivo Gönner, Ulm (szociáldemokrata) főpolgármestere (ebben a városban van a dunamenti svábok, köztük a magyarországiak történetének múzeuma) még januárban írt budapesti kollégájának, Tarlós Istvánnak, kifejezve aggodalmát a demokráciát veszélyeztető fejlemények miatt. „Nagyon tartózkodó választ kapott”, írta a lap, Tarlós szerint nem felel meg a tényeknek, hogy Magyarországon megsértenék a sajtó és a kultúra szabadságát. Gönner egyébként meghívta budapesti partnerét a ulmi Duna-ünnepre – ám nyitott kérdés, elfogadja-e Tarlós a meghívást.