A varsói gettófelkelésre emlékeztek

A 80 évvel ezelőtt kirobbant varsói gettófelkelés zsidó harcosainak és az őket támogató földalatti lengyel Honi Hadsereg (AK) katonáinak hősiességét méltatta szerdán Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő.

2023. április 19., 15:19

Szerző:

gettófelkelés évfordulója szervezett megemlékezésen Morawiecki Varsóban megkoszorúzta a Honi Hadsereg katonáinak belvárosi emléktábláját, majd beszédében hangsúlyozta, számára az a két zászló – a lengyel és az izraeli – jelképezi a varsói gettófelkelést, amely 1943 áprilisában egy ideig a gettó fala felett lobogott.

„A zsidó felkelők a reménytelen helyzetben valójában azért fogtak fegyvert, hogy maguk válasszák meg haláluk módját” – jelentette ki a kormányfő, utalva a német erők többszörös túlerejére.

A megsemmisítésre ítélt gettó „kétségbeesett kiáltását” meghallották a Honi Hadsereg katonái, a lengyel földalatti állam és a londoni emigráns lengyel kormány is. A zsidók a lengyel társadalom szerves részét képezték, ezért a lengyel felkelők természetes módon segítették zsidó honfitársaik egyenlőtlen harcát, mondta beszédében Morawiecki. Hangsúlyozta, hogy a németek bestiális, barbár és kegyetlen módon gyilkolták a zsidókat.

A gettófelkelés napjairól szóló igazságnak része a Honi Hadsereg hősiessége is, amit tudatosítania kell a mai világnak. „A jobb élet és a jobb világ alapját az igazság és a jóvátétel kell, hogy képezze” – mondta.

A varsói gettót a megszállók 1940-ben létesítették. Mintegy félmillió lakójának 80 százalékát 1942. júliusa és szeptembere között a treblinkai megsemmisítő táborba szállították. A deportálások során, valamint a gázkamrákban becslések szerint mintegy 300 ezer ember vesztette életét. A gettóban nagyjából 60 ezer zsidó maradt, a németek 1943. április 19-ére tervezték a negyed végső felszámolásának elindítását. Az akciót megelőzően a gettóban felkelés tört ki, amit végül levertek. A harcokban mintegy 14 ezer felkelő halt meg, a városrészt földig rombolták. A gettó összes halálos áldozatának számát hozzávetőleg 400 ezerre becsülik.

A szerda délben kezdődő központi évfordulós megemlékezéseken részt vesz Jichák Hercog izraeli és Frank-Walter Steinmeier német elnök is. Piotr Glinski kulturális és örökségvédelmi miniszter szerdán átadta a német elnöknek a második világháborús német megszállás lengyel veszteségeiről szóló jelentést, valamint a lengyel kulturális örökségben elszenvedett károkról szóló kiadványt is, közölte a tárca a Twitter-oldalán. Lengyelország 6200 milliárd zlotyra (497 ezer 800 milliárd forint) becsüli a német megszállás okozta háborús károkat.

(Kiemelt képünkön koszorúk a varsói gettó hőseinek emlékművénél. Fotó: MTI/EPA/PAP/Jakub Kaminski)