Vállaltuk már a nácikért felelősséget, nem kell emlékeztető
„A Német Szövetségi Köztársaság mindig vállalta a felelősséget a nácik tetteiért – Magyarország vonatkozásában is, beleértve a magyar zsidók és mások ellen elkövetett bűnöket. A magyar kormánynak természetesen szuverén joga emlékművek felállításáról dönteni, de véleményünk szerint emlékeztetőre nekünk nincs szükségünk ”
Ezzel válaszolt a 168 óra munkatársának a Szabadság térre tervezett „német megszállási emlékmű” német megítélésével kapcsolatos kérdésére Hartmut Koschyk, a kitelepítettekért és a nemzeti kisebbségekért felelős német szövetségi kormánybiztos.
Koschyk hangsúlyozta: teljesen egyetért Matei Hoffmann budapesti német nagykövet álláspontjával. (A nagykövetség közleményét a múlt héten ismertettük). Célszerű volt, hogy a kormány képviselői korábban nagykövetekkel, köztük a némettel egyeztettek a magyarországi Holokauszt-emlékévről és jó lett volna, ha az emlékmű felállítása is része lett volna ennek a dialógusnak, így nem kavart volna az ügy ilyen vitákat bel- és külföldön, valamint a német médiában is.
Koschyk, a Bundestag befolyásos képviselője, volt pártja a CSU parlamenti ügyvezetője, majd a pénzügyminisztérium államtitkára. Régóta foglalkozik a magyarországi német kisebbség kérdéseivel, most tárgyalt annak vezetőivel és a kormányzat illetékeseivel. Megkérdeztük, mi a véleménye az új választási törvényről, amely szerint a kisebbségi önkormányzatok jelöltjeire szavazók a pártok jelöltjeire nem szavazhatnak. Mint mondotta, e kérdésbe természetesen nem szólhat bele – a jövő mutatja meg, beválik-e a módszer. Amennyiben nem, bízik benne, hogy lesz mód a rendszeren a következő választásra módosítani. A magyar kisebbségek általában megkülönböztetőnek és korlátozónak tartják a rendelkezést, ugyanakkor panaszolják, hogy a helyi választási bizottságoktól nem kapják meg a felkészüléshez szükséges, előírt támogatást – sok helyütt az illetékesek nem is tudják, mi jár a kisebbségeknek.
Egyébként a www.ger-mania.hu kérdésére, mi a véleményük a budapesti „német megszállási emlékmű” felállításáról, válaszolt Volker Beck, a Bündnis90/Zöldek német ellenzéki párt szóvivője. Mint írta: „ Nem kétséges, hogy a német megszállás alatt különösen az ország zsidó lakói szenvedtek, elhurcolás, erőszak, halál fenyegette őket. Ám csaknem 70 évvel később Magyarországon is lehetségesnek kell lennie a náci Németországgal való együttműködésről folytatott önkritikus párbeszédnek. Ezen az igényen kell mérni a megemlékezés mindenfajta formáját – különben pusztán csak a történelmet foltozgatják.”