Tusk átvette a vezetést

December elsején vette át Herman Van Rompuytól az Európai Tanács vezetését Donald Tusk volt lengyel miniszterelnök. A Der Spiegel című vezető német lap szuperlatívuszokban írt az új uniós vezetőről. Úgy értékeli, hogy hazai és külföldi tapasztalatai alapján az unió pragmatikus főnöke lesz – és ezt a cikket a lengyel média természetesen ismertette.

2014. december 2., 14:24

A hetilap szerint Tusk olyan típusú politikus, mint a németeknél Angela Merkel. „Európa-barát, pragmatikus, a megegyezés felé hajlik, jó érzékkel keresi a lehetséges többséget és a megoldási lehetőségeket” – írja a cikk szerzője, Jan Puhl. „Az élet megtanította a nagy ideológiák iránti szkepticizmusra, és éppen emiatt jó moderátor” – véli Puhl.

Az sem mellékes, hogy a volt kormányfő Lengyelországot nem vesztes, hanem győztes politikusként hagyta el. „Megvédte országát a gazdasági válság hatásaitól, Lengyelország még akkor is növekedett, amikor Európa többi államát mély recesszió veszélyeztette. Tusk Európa pereméről, ahol Lengyelország állt, az EU tisztelettel kezelt partnerévé tette hazáját” – írta a német lap.

Mint a Der Spiegel hangsúlyozta, Tusk „nacionalista elődjei” miatt Lengyelországot olyannak tekintették, mint a békét megzavaró államot, ezután Tusk Brüsszelben „nagyobb nyugalommal és kiszámítható módon” dolgozott. Ezt bizonyítja az unió által elfogadott ún. „hat csomag” támogatása, noha Lengyelország nem tagja az euróövezetnek, de a miniszterelnök be akarta bizonyítani, hogy országa az EU-nak felelős tagja.

A cikk kiemeli a lengyel politikus kiváló kapcsolatait a németekkel. „Azonnal azután, hogy 2007 őszén átvette a hatalmat, Tusk hatástalanította a történelemből fakadó feszültséget, s Angela Merkelben lelki rokonra talált” – írja a szerző. Ráadásul mindkettőjüket összeköti a tény, hogy a szocializmusban nevelkedtek, Merkel ismeri Lengyelországot még fiatalkorából.

A német kancellárhoz hasonlóan Tusk csak akkor hoz döntést, ha tudja, hogy a többség támogatja, és ez a tulajdonsága segíteni fogja az unió vezetésében, ahol 28 állam érdekeit kell egyeztetnie – véli a hetilap.