Trump fél a tüntetésektől, inkább el sem utazik Nagy-Britanniába

Eszerint belátható időn belül nem is fog. A két speciális szövetséges, az USA és Nagy-Britannia viszonyán kezd úrrá lenni a káosz.

2017. június 11., 18:28

Az amerikai elnök néhány hete hívta fel Theresa May brit miniszterelnököt a hírrel, hogy nem akar elutazni Londonba, amíg a közvélemény nem támogatja, hogy sort kerítsenek a hivatalos látogatásra – szivárogtatta ki a Guardiannek egy Downing Street-i forrás. A brit lap közlése szerint May megdöbbenéssel vette tudomásul, amit Trump mondott, vagyis hogy amíg fennáll a veszély, hogy a látogatása miatt tömegdemonstrációkat tartanak, addig nem akar vendége lenni. Ez egyébként nyilvánvalóan azt jelenti, hogy az amerikai elnök belátható időn belül nem is utazik el Londonba.

Fotó: AFP/Mandel Ngan

May a világ első vezető politikusaként látogatta meg Trumpot január 27-én, hét nappal az amerikai elnök januári beiktatása után, és II. Erzsébet királynő nevében hivatalos látogatásra Nagy-Britanniába hívta. A meghívásról már akkor sokan azt mondták, hogy kissé idő előttire sikerült, a két nagyhatalom viszonyán pedig eluralkodott a káosz. Az amerikai elnök nemrég a London Bridge-i merénylet kapcsán minden alap nélkül a Twitteren kritizálta Sadiq Khan londoni polgármestert, akinek az összes brit politikus mellett az ügyvezető amerikai nagykövet, Lewis Lukens szintén a nyilvánosság előtt a védelmére kelt, és jellemző az is, hogy az Egyesült Államoknak jelenleg csak ügyvezető nagykövete van Nagy-Britanniában. A poszt várományosa Woody Johnson üzletember, a New York Jets amerikaifutball-csapat tulajdonosa, csakhogy a Trump-adminisztrációnak azóta sem sikerült hivatalosan jelölnie a tisztségre, hogy az elnök bedobta a köztudatba a nevét.