Tíz százalékra számít a Balpárt
Véget vetni szegénységnek, munkát adni mindenkinek, újra osztani a gazdagok vagyonát, ingyenes oktatást és köztulajdonba az energia-szolgáltatásokat. Ilyen és hasonló vonzó jelszavakat tartalmaz a Balpárt drezdai kongresszusán a hét végén elfogadott program a szeptemberi választásokra, A marxista párt 11.9 százalékot ért el a 2009-es Bundestag-választáson de azóta a tartományi szavazásokon rendre visszaesett és immár a 10 százalékot tekintené sikernek – ami mindenesetre hat millió szavazót jelent.
A kelet-német állampárt utódjából és a hasonló elveket valló nyugat-németországi tömörülésből alakult marxista Balpárt tavalyi kongresszusán kis híján kettészakadt, oly erősek voltak a két, különböző társadalmi háttérre támaszkodó csoport ellentétei. Ezúttal azokat, tekintettel az őszi választásra, sikerült háttérbe szorítani. Az egyetlen kivételt Oskar Lafontaine jelentette, aki a kongresszusonj az euró elvetését és a márkához való visszatérést javasolta. A Balpárt (korábban az SPD) elnöke azonban egyedül maradt javaslatával.
A „100 százalékig szociális” nevet viselő program rengeteg vonzó igényt, ígéretet tartalmaz. Bevezetné a minimálbért, csaknem a duplájára, 500 euróra emelné a munkanélkülieknek és más rászorulóknak juttatott szociális segélyí. Tíz százalékkal emelné a nyugdíjakat, amelyek minimuma egyébként 1.050 euró lenne – ugyanakkor 65 évre szállítaná le a jelenleg fokozatosan 67 évre emelkedő nyugdíj-korhatárt. Egyúttal kiegyenlítenék a még mindig fennálló különbséget a bérek és a nyugdíjak között a keleti és a nyugati tartományokban. A párt megszüntetné a magán egészségbiztosítókat, ugyanakkor mérsékelné a betegbiztosítás díját a polgárok nagy többsége számára – miközben mindenki ingyenesen megkaphatná a magas színvonalú ellátást. Alkalmasint népszerű lehet az a cél is, hogy tekintsék alapvető jognak az áramhoz és a vízhez való hozzáférést s ennek érdekében vegyék köztulajdonba az ellátást. Gondoltak a közösségi közlekedésre is: annak díjtalannak kell lennie – legalábbis középtávon. A Balpárt jogszabályt igényel, amelynek alapján a vállalatok alkalmazottai átvehetnék azok irányítását, illetve szövetkezeteket alakíthatnak.
Fizessenek a gazdagok
A nagyszabású reformok költségei a Balpárt szerint a vállalatok, a gazdagok adójának emelésével biztosíthatók. Ismét 53 százalékra emelnék a jövedelemadó legmagasabb kulcsát, még nagyobb arányban adóztatnák a milliomosokat és a nagy örökségeket. Megadóztatnának minden pénzügyi műveletet és vagyonadót vezetnének be – mindjárt az egész Unióban kivetnék az egyszeri adót az egy milliónál nagyobb vagyonokra. “Egy társadalom, amely elsősorban a profiton, a piacon alapul, nem tudja és nem akarja kielégíteni egyre több ember igényeit és szükségleteit”, olvashatjuk a választási programban, amely figyelmeztet: ha Európában mindenütt csökkennek a bérek, akkor Németországban is visszaesés fenyeget. A kormány fokozni akarja a versenyt az európai munkavállalók között és nagyobb nyomást akar gyakorolni a németországi bérekre és fizetésekre.
A program végül síkra száll azért, hogy azonnal vonják ki Afganisztánból a német csapatokat (ezt a Merkel-kormány 2014-re tervezi – a szerk. megj.) s állítsák le a fegyverek kivitelét – elsősorban olyan diktatúrákba, mint Szaud-Arábia.
A Balpárt akkor lenne hajlandó koalícióra lépni az SPD-vel és a Zöldekkel, ha azok programjának alap-pontjait elfogadják. Az ajánlat elméleti, miután a két másik párt ismételten leszögezte, hogy (ellentétben az egyes tartományi parlamentekben kialakult helyzettel) a szövetségi kormányban semmiképp nem szövetkeznek a Balpárttal – akkor sem, ha az adott esetben a mérleg nyelve lehet. A legutóbbi felmérések szerint a most kormányzó CDU/CSU-FDP koalíció együtt 45 százalékra számíthat, az SPD 24, a Zöldek 13 százalékon állnak.