Tippeljen, melyik vakcinával oltottak a legtöbbet a világon

Több mint egymilliárd oltást adtak be világszerte kevesebb mint öt hónap alatt. Magyarország Európában az egyik legjobban beoltott ország jelenleg. 

2021. április 25., 09:03

Szerző:

Több mint egymilliárd adag koronavírus elleni oltást adtak be világszerte a Covid-19 járvány ellen indított tömeges oltási kampányok decemberi kezdete óta, azaz kevesebb mint öt hónap alatt – közölte az AFP francia hírügynökség.

A hivatalos forrásokon alapuló számítás szerint ez idő alatt legalább 1 002 938 540 adag vakcinát fecskendeztek be a világ 207 országában és területén. Ennek több mint a felét (58 százalék) három országban adták be: az Egyesült Államokban (225,6 millió), Kínában (216,1 millió) és Indiában (138,4 millió).

Lakosságarányosan azonban Izrael jár az élen, tíz izraeli közül majdnem hatan (54,5 százalék) az oltásnak már mind a két adagját megkapták. Az élbolyban Izrael mögött olyan országok következnek, mint az Egyesült Királyság, ahol a lakosság 49 százaléka kapott már legalább egy adag vakcinát, valamint az Egyesült Arab Emírségek (több mint 51), az Egyesült Államok (42), Chile (41), Bahrein (38) vagy Uruguay (32 százalékkal) – írta az MTI.

Az Európai Unióban 128 millió adagot adtak be, és ezzel a lakosság 21 százalékát érték el. A 27-ek bajnokai – Málta (47) és Magyarország (37 százalék) mögött az EU legnépesebb országai az európai átlag felé tendálnak: Franciaország (20,5), Németország (22,6), Olaszország (19,9) és Spanyolország (22,3 százalékkal).

Míg az első 500 millió vakcinát a negyedik hónap végére, március 25-re sikerült beadni, az eredmény megduplázásához már kevesebb, mint egy hónap kellett.

A legtöbb szegény ország csak mostanában tudta megkezdeni az oltakozást – főként a Covax-mechanizmusnak (WHO, Gavi szövetség és Cepi koalíció) révén –, így az immunizáció továbbra is főleg a Világbank által „magas jövedelműként" meghatározott országoknak a kiváltsága. Miközben az emberiség alig 16 százaléka él ezekben az országokban, ide koncentrálódott a világon beadott dózisok 47 százaléka.

Az „alacsony jövedelmű" országokra a beadott oltások mindössze 0,2 százaléka jutott: tizenkét ország még egyáltalán nem oltott: hét afrikai (Tanzánia, Madagaszkár, Burkina Faso, Csád, Burundi, Közép-afrikai Köztársaság, Eritrea), három óceániai (Vanuatu, Szamoa, Kiribati), egy ázsiai (Észak-Korea) és egy karibi (Haiti).

Az AstraZeneca/Oxford által kifejlesztett vakcina – a körülötte kialakult viták ellenére – a világon a legszélesebb körben elterjedt, mivel az oltó országok és területek háromnegyedében (207-ből legalább 156-ban, azaz 75 százalékukban) alkalmazzák. Ezzel megelőzi a Pfizer/BioNTech oltóanyagát (amelyet legalább 91 országban használnak, 44 százalék), valamint a Modernát (legalább 46 ország, 22 százalék), a Sinopharmot (legalább 41 ország, 20 százalék), a Szputnik V-t (legalább 32 ország, 15 százalék) és a Sinovacot is (legalább 21 ország, 10 százalék).

(Kiemelt kép: Török Szimonetta fogorvos egy férfit beolt a német-amerikai fejlesztésű Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyag, a Comirnaty-vakcina második adagjával a fővárosi Honvédkórház oltópontján 2021. április 13-án. Fotó: MTI | Szigetváry Zsolt)