Telefonon tárgyalt Lukasenko és Merkel a migrációs válságról
A telefonbeszélgetésre azután került sor, hogy az Európai Unió hétfőn bejelentette: az elkövetkezendő napokban újabb szankciókat rendel el Lukasenko rendszere ellen.
Telefonon tárgyalt egymással hétfőn Aljakszandr Lukasenko belarusz elnök és Angela Merkel leköszönő német kancellár a lengyel határnál kialakult migránsválságról – jelentette a BelTA belarusz állami hírügynökség.
A telefonbeszélgetés, amely az első volt Lukasenko és egy európai vezető között, amióta a tavaly augusztusi vitatott tisztaságú elnökválasztás után a hatodik mandátumára megválasztott belarusz vezető rendszere leverte a tiltakozó mozgalmat, a BelTA szerint mintegy ötven percig tartott. A belarusz elnöki hivatal egyik Telegram-csatornájára hivatkozó hírügynökség további részleteket nem közölt.
A belarusz állami média szerint a két politikus megvitatta, hogyan lehetne megoldani a migránsválságot, és Merkel felvetette, hogyan lehetne humanitárius segítséget juttatni a határon rekedteknek.
A telefonbeszélgetésre azután került sor, hogy az Európai Unió hétfőn bejelentette: az elkövetkezendő napokban újabb szankciókat rendel el Lukasenko rendszere ellen.
Brüsszel azzal vádolja Minszket, hogy a belarusz rendszer szervezi a lengyel határra érkező bevándorlóáradatot, egyebek mellett vízumok kibocsátásával, hogy megtorolja a tavalyi tüntetések elnyomása miatt rá kiszabott büntetőintézkedéseket. Belarusz tagadja, hogy ő állna a migránsválság mögött.
A válság a múlt hétfőn éleződött ki, amikor belarusz egyenruhások kíséretében egyszerre mintegy két-háromezer ember – sokan az iraki Kurdisztánból, közöttük számos gyermek – érkezett a belarusz–lengyel határra, s kisebb csoportjaik azóta több erőszakos határátlépési kísérletet hajtottak végre.
Lukasenko legfőbb szövetségese, Vlagyimir Putyin orosz elnök az elmúlt napokban többször is felszólította az európai vezetőket, hogy tárgyaljanak közvetlenül a belarusz vezetővel a válság megoldása érdekében.
(Kiemelt kép: Belarusz, Minszk. 2015.11.02. Angela Merkel német kancellár és Aljakszandr Lukasenko belarusz elnök. Fotó: Viktor Tolochko / Sputnik via AFP)