Tálas: inkább a kiképzésben kéne részt venni

Támadás érte ma reggel a magyar tartományi újjáépítési csoport egyik konvoját az afganisztáni Baglán tartományban. A menetoszlopban senki sem sérült meg - közölte a honvédelmi tárca az MTI-vel. Az előző, két halálos áldozatot követelő támadás szinte napra pontosan két hónappal ezelőtt, augusztus 23-án történt.

2010. október 25., 19:00

A katonákat a magyar bázistól 5 kilométerre, járőrözés közben támadták meg Puli-Humri északi részén. A támadók a konvoj mellett hoztak működésbe egy robbanószerkezetet, a robbanás a konvojban lévő harmadik gépjárművet érte. A konvojra egy öngyilkos merénylő támadt. A HMMWV típusú gépjármű megrongálódott, de saját erőből képes volt visszatérni a táborba - írta az MTI.

A Magyar Honvédség 2006 októberében vette át egy PRT vezetését az Afganisztán északi részén fekvő Baglán tartományban. A mintegy 240 fős alakulat Puli-Humri központjában állomásozik. A PRT katonai (békefenntartás, járőrözés, őrzés-védelem, konvojkísérés) és polgári feladatokat egyaránt ellát. A magyarok építettek már egyebek mellett utat, egészségügyi központokat, kis erőműveket, de részt vesznek a helyi biztonsági erők képzésében is.

A honvédség eddig négy katonát veszített az afganisztáni műveletekben. Az első áldozat, Kovács Gyula tűzszerész főtörzsőrmester 2008. június 10-én vesztette életét egy házi készítésű robbanószerkezet hatástalanítása közben. Néhány héttel később, 2008. július 12-én ugyancsak tűzszerész feladatai végrehajtása közben, egy robbanás következtében, vesztette életét Nemes Krisztián a Kunduz városba vezető úton.

A harmadik áldozat, Pappné Ábrahám Judit törzsőrmester idén augusztus 23-án halt meg, amikor támadás érte a magyar konvojt, amely éppen Puli-Humriból, a magyar bázisról Mazari Sarifba tartott, ahonnan a katonák már hazatértek volna Magyarországra, mert lejárt a mandátumuk.

Kolozsvári György zászlós, a negyedik áldozat szintén akkor sérült meg életveszélyesen. A katona már Budapesten, hazaszállítását követően, szeptember 7-én vesztette életét - írta az MTI.

Tálas: a feladatok átstrukturálásán kellene gondolkodni

Az afganisztáni magyar misszió katonáinak inkább a kiképzésben kellene részt venniük a biztonságpolitikai szakértő szerint. Tálas Péter annak kapcsán beszélt erről a Klubrádió Megbeszéljük című műsorában, hogy ma újabb támadás érte a magyar tartományi újjáépítési csoportot. Szerinte a magyar kormánynak a feladatok átstrukturálásán kellene gondolkodnia.

A segélyezés a legkevésbé értékes és legkevésbé hasznos munka. A politikai tőzsdén értékesség szempontjából a harcoló egységek után a kiképző egységek munkája a legfontosabb – mondta Tálas Péter.

Ráadásul az a kiélezett helyzet ami már 2009 óta fennáll Baglan tartományban, nem teszi lehetővé a segélyezést. (A PTR csoportok feladata a segélyezés, a helyi kormányzat az afgán kormányzatok önálló fenntartási képességeinek megteremtése, a mindennapi élet támogatása) - számolt be a

Klubrádió.