Névtelenül üzenték meg a belarusz ellenzék vezetőjének, hogy a férje meghalt

A névtelen üzenet szerint Szjarhej Cihanouszki, aki a belarusz ellenzék előző elnökjelöltje volt, Lukasenka börtönében meghalt.

2023. július 4., 17:33

Szerző:

Névtelen üzenetet kapott Szvjatlana Cihanouszkaja, a belarusz ellenzék emigrációba kényszerült vezetője, amely szerint férje, Szjarhej Cihanouszki meghalt a börtönben - közölte kedden maga a politikus.

A 44 éves ellenzéki aktivistát azt követően vették őrizetbe, hogy bejelentette, Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök kihívójaként indul a 2020-as államfőválasztáson. Helyette indult végül felesége, Szvjatlana Cihanouszkaja a voksoláson. Cihanouszkaja más ellenzékiek társaságában később hatósági nyomásra kénytelen volt külföldre menekülni.

Férjét 2021 decemberében 19 év és hat hónap szabadságvesztésre ítélték „tömeges zavargások szervezése, gyűlöletkeltés, a közrend megzavarása” címén.

Cihanouszkaja az AP amerikai hírügynökséggel kedden közölte, hogy március eleje óta nem kapott semmi hírt férjéről, a neki címzett leveleket nem kézbesítik, védőjének pedig nem engedélyezik, hogy találkozhasson vele.

„Nem tudok semmit róla. Nem kaptam egyetlen levelet sem, s ügyvédjén keresztül sem tudtunk kapcsolatba lépni” - panaszolta a Litvániában élő belarusz ellenzéki vezető. Mindazonáltal hozzátette, hogy nincs semmilyen bizonyítéka a névtelen üzenet igazságtartalmára.

Szjarhej Cihanouszki nem az egyetlen bebörtönzött ellenzéki, akinek sorsát homály fedi. Csaknem hetven napja nem hallani semmit a 2020-as elnökválasztásból kizárt Viktar Babarikáról, akinek hívei attól tartanak, hogy a volt bankárt megverhették és a börtönkórházban ápolhatják. Az ellenzéki politikusnak elvileg tanúként meg kellett volna jelennie fia bírósági meghallgatásán, de mégsem volt ott.

Szintén öt hónapja nem érkezett hír Marija Kalesznyikaváról, Babarika 11 év börtönre ítélt kampánymenedzseréről.
Mikola Sztatkevics - aki elnökjelölt volt a 2010-es elnökválasztáson - 14 év börtönbüntetést szabtak ki, s felőle sem hallottak már 145 napja.

„A hatóságok szándékosan járnak el így, hogy az ellenzéki vezetőket teljesen elszigeteljék az információktól” – jelentette ki Paval Szapelka, a Vjaszna (Tavasz) belarusz emberi jogi szervezet egyik munkatársa. „Ezzel az a cél, hogy ne csak a külvilágtól elszigetelt, borzalmas körülmények között bebörtönzött politikai foglyokra gyakoroljanak nyomást, hanem családjaikra is, akik kénytelenek úgy élni, hogy nem tudnak semmit szeretteikről” - tette hozzá.

A Vjaszna összesítése szerint 1501 politikai fogoly van börtönben Belaruszban.

(Kiemelt kép: Szvjatlana Cihanouszkaja. Fotó: MTI/AP/Mindaugas Kulbis)